ReklamaA1 - Sailing Machine

Niezwykłe znalezisko na Mazurach. Pomogli…policjanci

Historia17 września 2020, 9:48
Niezwykłe znalezisko na Mazurach. Pomogli…policjanci
 fot. Terra Desolata

Mazury to wspaniały region, gdzie nadal jeszcze można znaleźć wiele historycznych pamiątek. Nie tylko tych z okresu II wojny światowej ale również znacznie wcześniejszych. Na taki artefakt natrafiono ostatnio w regionie powiatu szczycieńskiego.

Jak informuje Wojewódzki Konserwator Zabytków w Olsztynie, 15 września br. na terenie powiatu szczycieńskiego odbyły się oględziny miejsca znalezienia zapinki pięciopalczastej typu „wólka prusinowska” z okresu wędrówek ludów.

Niezwykłe znalezisko na Mazurach. Pomogli…policjanci

Co ciekawe o znalezisku i lokalizacji odkrycia Konserwator Zabytków został poinformowany: „na skutek działań prowadzonych przez Komendę Powiatową Policji w Szczytnie”.

Do tego odkrycia doszło podczas prac ziemnych przy budowie ogrodzenia. Mieszkaniec Starych Kiejkut w powiecie szczycieńskim odkopał zapinkę pięciopalczastą z okresu wędrówek ludów, która może pochodzić nawet z IV wieku. 

Znaleziona zapinka ma kilka centymetrów długości, jest metalowa i zachowała się w całkiem dobrym stanie.

Mężczyzna, który znalazł ją podczas budowy ogrodzenia nie wiedział, co to jest. Dlatego zapytał o swoje znalezisko na portalu dla poszukiwawczy. Jego wpis zauważyli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i powiadomili nas o znalezisku - powiedziała rzecznik prasowa policji w Szczytnie Izabela Cyganiuk.

Cyganiuk podkreśliła, że mieszkaniec Starych Kiejkut nie miał złych zamiarów, nie próbował sprzedać zapinki, ani zniszczyć jej. Dlatego, jak podkreśliła, nie spotkają go żadne przykre konsekwencje.

Ten pan dostanie raczej podziękowanie, że znalazł coś tak cennego dla kultury - podkreśliła policjantka.

Policjanci ze Szczytna odebrali znalezisko od mieszkańca Starych Kiejkut i przekazali je do wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie.

Zapinka jest w dobrym stanie, zapytamy muzeum w Szczytnie, czy zechce ją przyjąć w depozyt, bo zapinka została znaleziona najbliżej siedziby tego muzeum - powiedział rzecznik prasowy wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie Bartłomiej Skrago.

W ocenie ekspertów znalezisko jest zapinką pięciopalczastą typu "wólka prusinowska" (od nazwy miejsca, gdzie tego typu artefakt został znaleziony po raz pierwszy) z okresu wędrówek ludów, co oznacza, że można do datować od IV do VIII w.

Wólka Prusinowska to nekropola ludności grupy olsztyńskiej datowana na rozwinięty okres wędrówek ludów. Znajduje się w powiecie mrągowskim, na północno-wschodnim, wysokim brzegu jeziora Wielki Zyzdrój. Znana od końca XIX w. Podczas współczesnych wykopalisk odkryto: m.in. płytkową zapinkę pięciopalczastą, zapinkę tarczowatą z zachowaną wkładką drewnianą, żelazną sprzączkę z trapezowatą, przewężoną ramką (świadectwo kontaktów z Awarami) oraz brązowe szczypczyki z dwoma liniami rytymi biegnącymi wzdłuż krawędzi. Poza tym odnaleziono kilkaset fragmentów ceramiki. Część była ornamentowana.

Zabytki znalezione w Wólce Prusinowskiej mają bardzo duże znaczenie dla ustalenia obrazu dziejów późnego okresu wędrówek ludów. Wciąż jest to w archeologii okres słabo rozpoznany. Być może cmentarzysko funkcjonowało jeszcze w początkach wczesnego średniowiecza. Burzy to jednocześnie tezę o regresie ludności mazurskiej w tym czasie. Społeczność rozwijała się i utrzymywała szerokie kontakty z sąsiednimi ludami.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew