ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Niezwykłe zwierzę zaobserwowane na Mazurach

BieżącePrzyroda9 grudnia 2020, 9:25Komentarzy: 1
Niezwykłe zwierzę zaobserwowane na Mazurach
 fot. Jan Olchówka

Taki osobnik rodzi się w naszym kraju raz na kilka lat. Nic w tym dziwnego, że bardzo trudno go odnaleźć czy nawet uwiecznić na zdjęciu. To udało się na Mazurach Janowi Olchówce, członkowi Polskiego Związku Fotografów Przyrody.

Tym niesamowitym zwierzęciem jest całkowicie biała sarna. Nadleśnictwo Giżycko szacuje, że na jej terenie może bytować nawet 2000 sztuk tych zwierząt. Prawdziwą sensacją jest zaobserwowanie wśród nich, jednej koloru białego. W naszym kraju taki nietypowy osobnik rodzi się raz na kilka lat, a samo odnalezienie takiej sarny jest nie lada sztuką.

Sarnę albinoskę sfotografował Jan Olchówka na co dzień członek Polskiego Związku Fotografów Przyrody, którego w ramach współpracy o niezwykłej sarnie poinformował jeden z miejscowych podleśniczych.

Albinizm (bielactwo) to bardzo rzadka cecha występująca wśród wszystkich gatunków kręgowców. Objawia się charakterystycznymi nietypowymi dla danego gatunku zmianami ubarwienia skóry, włosów, piór czy też tęczówek oczu, które przybierają kolor biały.

Niezwykłe zwierzę zaobserwowane na Mazurach

Wśród ssaków albinizm stwierdza się raz na około 100 tysięcy urodzeń. U ssaków jeleniowatych żyjących w naszym kraju albinizm występuje niezmiernie rzadko i zazwyczaj spotykany jest prawie wyłącznie u danieli.

Przyczyn powstawania albinizmu poszukiwano już za czasów Karola Linneusza, czyli od połowy lat czterdziestych XVIII.  Zaobserwowano wtedy, że bielactwo może być cechą dziedziczną, której przyczyn powstawania w XVIII wieku dokładnie nie rozumiano.  Dziś wiadomo, że dziedziczenie albinizmu jest uwarunkowane przez jedną parę genów odpowiedzialnych za niewytwarzanie tyrozynazy, enzymu będącego katalizatorem podczas procesu powstawania melaniny, pigmentu odpowiedzialnego za ciemne ubarwienie.

Mimo, iż szansa na spotkanie w lesie albinosa jest niezmiernie mała, to jakby tego było mało, okazuje się że tzw. albinos albinosowi nie równy. Badacze rozróżniają albinosy prawdziwe nazywane też właściwymi, u których występuje zupełny brak pigmentów w komórkach oraz tęczówce oczu oraz albinosy częściowe u których białe części ciała spowodowane brakiem melamin występują tylko w kilku wybranych partiach ciała. Trzecią odmianą albinizmu jest leukalizm zwany też albinizmem leucyjskim polegającym na częściowej utracie barwy różnych fragmentów ciała za wyjątkiem oczu. Przyczyną leukalizmu jest utrata innych pigmentów niż te pochodzące z grupy melanin.

Dodatkowo, osobnikom tym ciężko ukryć się w lesie (oprócz pory zimowej) i częściej, niż normalnie ubarwione przedstawicie gatunku, padają łupem drapieżników.

Na podstawie informacji Nadleśnictwa Giżycko
fot. Jan Olchówka

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

 • 10
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Avocado