ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Niezwykły 90-latek mieszka w Mrągowie

Bieżące11 sierpnia 2020, 12:17
Niezwykły 90-latek mieszka w Mrągowie
 fot. UM Mrągowo

Przyczynił się do powstania silnika turboodrzutowego, instalowanego w samolotach TS-11 Iskra. Skonstruował ssak operacyjny, który do dziś używany jest w szpitalach i placówkach leczniczych. Pan Ryszard Kazimierz Jaroszewicz z Mrągowa, bo o nim mowa, obchodził 10 sierpnia swoje 90. urodziny.

Z życzeniami i prezentami jubilata odwiedzili zastępca burmistrza Mrągowa Tadeusz Łapka i dyrektor MOPS Monika Oleszkiewicz-Adamska.

Pan Ryszard urodził się w Gdyni. Gdy wybuchła wojna przebywał w Wilnie. Na Litwie i Białorusi mieszkał przez cały okres trwania działań zbrojnych. Po wojnie przeniósł się z rodziną do Warszawy. Studia ukończył w Rosji, w ówczesnym Leningradzie.

Zawodowo związany był z warszawskim Instytutem Lotnictwa i Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych, gdzie pracował jako konstruktor. Był członkiem zespołu, który skonstruował pierwszy silnik turboodrzutowy (SO-1) instalowany w samolotach TS-11 Iskra.

Pod koniec zawodowej kariery pracował w firmie produkującej sprzęt medyczny. Skonstruował, między innymi, ssak operacyjny, który do dziś używany jest w szpitalach i placówkach leczniczych. Zaprojektowany przez niego sprzęt można zobaczyć w szpitalu mrągowskim.

Pan Ryszard, wraz z żoną, do Mrągowa sprowadził się w 2002 roku. Małżonkowie zamieszkali na jednym z osiedli naszego miasta.

- Życie na emeryturze biegnie bardzo szybko... za szybko. Kiedyś tydzień ciągnął się bardzo długo, a dziś nie zauważam dni pomiędzy kolejnymi poniedziałkami - mówi jubilat. - Ale nie patrzę wstecz, tylko staram się żyć pełnią życia. Chodzę na siłownię, a jeżeli pogoda pozwala to biegam codziennie po 10 kilometrów. Jeżdżę samochodem i staram się być jak najbardziej aktywny.

W dniu urodzin jubilata odwiedzili zastępca burmistrza Mrągowa Tadeusz Łapka i dyrektor MOPS Monika Oleszkiewicz-Adamska. Nie zabrakło życzeń i prezentów. Goście byli pod wrażeniem zawodowego dorobku pana Ryszarda, jak również jego energii i aktywności.

Tekst i foto: UM Mrągowo

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Odysseya Yachts