ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Nowa atrakcja turystyczna powstała na Mazurach

BieżąceHistoria8 sierpnia 2022, 6:53Komentarzy: 1
Nowa atrakcja turystyczna powstała na Mazurach
 fot. mazury24.eu

Po dwuletniej renowacji, w miejscowości Budry niedaleko Węgorzewa ponownie otwarto zabytkowy, XIX-wieczny młyn. Teraz jednak to miejsce będzie niezwykle atrakcyjne dla mieszkańców i turystów.

– Będzie to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych, bo młyn działał jeszcze do połowy lat 90. zeszłego wieku – mówiła na antenie Radia Olsztyn Aneta Stankiewicz dyrektorka GOK-u w Budrach. - Cała struktura budynku oraz urządzenia młyńskie, które mają 130 lat, są zachowane. Każdy, kto odrobinę interesuje się zabytkami, albo po prostu chce zobaczyć coś ciekawego w regionie, to myślę, że będzie to dobra okazja do zobaczenia czegoś innego. Będzie to miejsce nie tylko o charakterze muzealnym. Mają się tam odbywać różne działania artystyczne i kulturotwórcze.

Będzie tu funkcjonowała pracownia wypieku chleba, pracownia rzemieślnicza – będzie tam garncarnia, pracownia ceramiczna. Będą odbywały się również zajęcia rękodzielnicze, wystawy, koncerty.

- Pracownie w młynie powstały dzięki polsko-litewskiej współpracy i środkom z programu Interreg. Opracowane zostały programy edukacyjne i kulturalne. A miejscowości Budry i litewskie Sakiai połączył promujący dziedzictwo kulturowe szlak turystyczny – dodała Anna Kowalewska zastępczyni wójta gminy Budry. - Podpisaliśmy umowę w roku 2020 i wspólnie z naszym partnerem ze strony litewskiej, rozpoczęliśmy realizację projektu „W drodze kultury i rzemiosła Sakai i Budry”. Kwota pozyskanych środków to ponad milion euro do podziału z partnerem.

Młyn mieści się w czterokondygnacyjnym budynku z końca XIX wieku. Po latach został wyremontowany.

Podczas oficjalnego otwarcia Młyna Kulturalnego odbyły się pokazy i warsztaty. Wypiekany był chleb, chętni zajmowali się wytwarzaniem ceramiki. Przygotowano też kiermasz produktów regionalnych, a o godz. 21.00 na budynku odbył się audiowizualny pokaz, tzw. mapping 3D. Widzowie obejrzeli animację „Z przeszłości – w przyszłość”.

Źródło: Radio Olsztyn

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 71

 • 48
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 9
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 5
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 3
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Marshalle

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
Reklama
ReklamaA2 - Inwestycja Nove Rydzewo