ReklamaA1 - Gertis

Nowa inwestycja na Mazurach. Powstaje Mazurskie Centrum Nauki

BieżąceInwestycje6 kwietnia 2021, 8:40Komentarzy: 1
Nowa inwestycja na Mazurach. Powstaje Mazurskie Centrum Nauki
 fot. Uniwersytet Warszawski/wizualizacja

Trwa realizacja projektu "Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej w Urwitałcie". Inwestycja jest realizowana przez Uniwersytet Warszawski, a dzięki temu powstanie na Mazurach atrakcyjne centrum nauki.

Inwestycja na Mazurach zakłada odrestaurowanie chronionych siedlisk, poprawę bytowania gatunków chronionych oraz stosunków wodnych poprzez budowę urządzeń piętrzących, brodu i oczek wodnych.

W ramach działania zmodernizowana będzie infrastruktura Stacji Terenowej. Część edukacyjna składać się będzie z dwóch budynków: Interaktywnego Centrum Nauki oraz Centrum Warsztatów Przyrodniczych.

Budynek Centrum Nauki - miejsce otwarte dla zwiedzających, w którym w nowoczesny, zabawny, ale na najwyższym poziomie merytorycznym sposób zaprezentowane będą środowiska wodno- błotne Mazur. Planowane są akwaria z żywymi zwierzętami, eksponaty multimedialne, edukacyjny plac zabaw dla najmłodszych i wiele innych atrakcji.

Budynek warsztatowy - dla tych którym kilkugodzinne zwiedzanie Centrum Nauki nie wystarczy i będą chcieli zagłębić się w tajniki przyrody, a przy tym poznać naukowe metody badań, zaproponujemy warsztaty. Będą to trwające kilka godzin lub dni zajęcia, podczas których będzie można spędzić trochę czasu na łonie natury, poznać gatunki żyjących wokół roślin i zwierząt, zmierzyć się z jakimś zagadnieniem przyrodniczym i samemu wyciągnąć wnioski. Ta część wyposażona w nowoczesne laboratoria będzie wyjątkowym miejscem w naszym kraju.

Czynna ochrona przyrody – w ramach projektu planowane są działania tzw. czynnej ochrony, których celem będzie odrestaurowanie i utrzymanie cennych siedlisk wodno-bagiennych w okolicy. Działania te będą bezpośrednio służyć ochronie rzadkich gatunków zwierząt i roślin, ale wykorzystamy je również do celów edukacyjnych. Na ich przykładzie chcemy prezentować zagadnienia dotyczące m.in. zmian klimatycznych.

Nowa inwestycja na Mazurach. Powstaje Mazurskie Centrum Nauki

„Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji Przyrodniczej” powstaje dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Projekt ten będzie realizowany przy bliskiej współpracy z Mazurski Park Krajobrazowy, który zyska nową przestrzeń do prowadzenia działań dydaktycznych.

Projekt wspiera Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, Mazurski Park Krajobrazowy i Miasto Mikołajki.

W Urwitałcie prowadzone są badania naukowe, co roku odbywają się też zajęcia dla studentów, warsztaty i zjazdy integracyjne.

Nowa stacja stanie się bardziej otwarta na odbiorców z zewnątrz, niż do tej pory. Rocznie będzie mogło ją odwiedzić 10 tys. zwiedzających. Właśnie dla nich powstanie nowe centrum edukacyjne podobne do tych, które działają w Niemczech czy Danii. W centrum znajdą się m.in. terraria i akwaria z pijawkami, żabami i owadami wodnymi.

Na terenie stacji znajdzie się też miejsce dla dzieci. Edukacyjny plac zabaw ma nawiązywać do małych zbiorników wodnych. Będą na nim bujaki w kształcie kijanek, trampoliny w kształcie liści grążeli, huśtawka inspirowana żeremiem bobrowym.

Na podstawie informacji Mazurskie Centrum Bioróżnorodności i Edukacji KUMAK.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 17

 • 11
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 2
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts