ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Nowa inwestycja na Mazurach. Powstanie osiedle domów samowystarczalnych energetycznie

Inwestycje30 marca 2021, 7:13Komentarzy: 1
Nowa inwestycja na Mazurach. Powstanie osiedle domów samowystarczalnych energetycznie
 fot. Energiale

Na Mazurach, dokładnie w Zalewie pod Ostródą, ma powstać nowoczesne osiedle domków jednorodzinnych w wersji modułowej. Domy mają być samowystarczalne energetycznie, a ich budowa potrwa około jednego miesiąca.

Spółka Energiale - należąca do notowanej na rynku NewConnect spółki Devoran SA - złożyła już wniosek o pozwolenie na budowę pierwszego etapu samowystarczalnej energetycznie inwestycji, w której zamierza wybudować dwanaście domów jednorodzinnych. Postawienie jednego budynku ma trwać około miesiąca.

Zaproponowana konfiguracja urządzeń energetycznych ma całkowicie zaspokoić zapotrzebowanie na energię domowników, a nadwyżki energii będzie można zmagazynować w celu późniejszego wykorzystania.

Domy będą dostępne w czterech wariantach. W podstawowym zostaną wyposażone w dachowy system fotowoltaiczny, maty grzejne, zasobnik CWU na 200 litrów, a także w systemem domowej automatyki. Z drugim wariancie dochodzi stacja ładowania samochodu elektrycznego.

W trzecim wariancie jako źródło ciepła proponowana jest pompa ciepła wraz z zasobnikiem CWU, a także dochodzą rolety i centrala rekuperacyjna. 

Z kolei w czwartym wariancie proponowana jest instalacja fotowoltaiczna zintegrowana z dachem, pompa ciepła z zasobnikiem CWU, system automatyki, rolety, centralna rekuperacja, stacja ładowania samochodu elektrycznego, fotowoltaiczna wiata oraz magazyn energii.

– Przez ostatnie lata staraliśmy się opracować technologię, która pozwoli na szybką i tanią budowę domów napędzanych zieloną energią. Sprawna praca i konsekwentne dążenie do osiągnięcia celu pozwoliło na wdrożenie pomysłów w życie. Póki co czekamy na wbicie pierwszej łopaty, jednak nasze przeczucia są pozytywne. Mamy nadzieję, że z biegiem czasu zainteresowanie klientów indywidualnych będzie coraz większe, a nam uda się zbudować bezemisyjne osiedle domów jednorodzinnych. Konsekwentnie realizujemy naszą strategię rozwoju, co w niedługim okresie ma przynieść wzrost wartości spółki – mówi Wojciech Mazurkiewicz, prezes Energiale.

Projekt osiedla domów samowystarczalnych energetycznie na Mazurach jest pierwszym tak dużym przedsięwzięciem spółki.

W ofercie dostępnej na firmowej stronie znajduje się m.in. dom Energiale Como Uno Plus4. Dachowy system PV wraz z wiatą fotowoltaiczną w tym przypadku jest wyposażony w 28 modułów fotowoltaicznych, które mają wytwarzać około 8415 kWh energii elektrycznej. Przy konsumpcji własnej na poziomie 3248 kWh powstaje nadwyżka energii w ilości około 5167 kWh, która ma umożliwić np. przejechanie autem elektrycznym nawet około 34 446 km rocznie.

Cena projektu i budowy domu o powierzchni użytkowej 46,4 m2, w wersji z systemem PV i ładowarką samochodową typu wallbox, ma zaczynać się od 284,75 tys. zł netto.

Dostępne są też projekty o większym metrażu i z większą ilością paneli fotowoltaicznych.

Domy Energiale mają być wykonane zgodnie ze standardem WT 2021, a współczynnik EP ma sięgać maksymalnie 70 kWh/m2/rok.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 9
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Sailing Machine