ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Nowa kładka nad Kanałem Łuczańskim jeszcze zamknięta

Inwestycje15 września 2019, 22:21
Nowa kładka nad Kanałem Łuczańskim jeszcze zamknięta
Tak pod koniec lipca wyglądała nowa kładka nad Kanałem Łuczańskim w Giżycku  fot. Mazury24

Nowa kładka nad Kanałem Łuczańskim w Giżycku, której koszt budowy opiewa na 12,3 mln zł, choć cieszy oko, nie doczekała się otwarcia w sezonie. Pod koniec czerwca miała być oddana do użytkowania pieszym - z końca czerwca zrobiła się połowa lipca, połowa lipca dawno za nami, a nowa kładka nad Kanałem Łuczańskim wciąż jest zamknięta. Burmistrz Giżycka uspokaja i rozwiewa wątpliwości. 

Miała być oddana do użytkowania do końca czerwca, jednak prace przeciągnęły się, ponieważ kładka musiała przejść próby obciążeniowe. Władze miasta zapowiadały wówczas, że być może w połowie lipca uda się otworzyć kładkę dla pieszych (co nie oznaczało jednak zakończenia wszystkich prac). W ostatnim czasie tuż przy nowej kładce pojawił się intrygujący element. Głos w tej sprawie zabrał burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz, który tłumaczył na swojej stronie (burmistrziwaszkiewicz.pl):

Aby zapobiec wszelkim domysłom i rozwiać ewentualne wątpliwości, informuję, że nowo wykonywany element nie jest podporą konstrukcyjną, a "tłumikiem" drgań schodów, który został doprojektowany po zakończeniu montażu schodów wraz z kompletnymi balustradami i poddania ich próbie "antywandalowej". Po otrzymaniu wyników prób wytrzymałości schodów, które - mimo prawidłowych obliczeń projektowych (co było weryfikowane), w praktycznym teście wykazały ryzyko zbyt dużych amplitud, więc aby wzmocnić bezpieczeństwo i komfort osób korzystających ze schodów (gdy np. byłoby tych osób dużo i poruszałyby się biegiem) oraz aby zapobiec np. pękaniu szklanych wypełnień balustrad, w sytuacji gdyby próbowano doprowadzić schody do nadmiernych drgań, projektant postanowił dodać tego typu zabezpieczenie wytłumiające. Po otrzymaniu kilka dni temu szczegółowego projektu, Wykonawca przystąpił do montażu. Nie jest to jednak element utrzymujący konstrukcję, a do użytkowania na razie te schody nie były zgłaszane.

Burmistrz Giżycka przedstawił również stanowisko projektanta dotyczące rys i zacieków, które pojawiły się na podporach. W opinii tej możemy przeczytać, że: „wymienione uszkodzenia nie mają wpływu na parametry wytrzymałościowe konstrukcji podpór. Rysy określone jako zacieki technologiczne wymagają jednak starannej naprawy w celu uzyskania oczekiwanych przez architekta efektów wizualnych”.

Dokumenty sprawdzane są bardzo dokładnie, co świadczyć może o profesjonalnym podejściu do obowiązków - dodaje na swojej stronie włodarz Giżycka. - I bardzo dobrze. Mamy do czynienia z obiektem mostowym, po którym będą chodzić setki dzieci i ja również chciałbym mieć co najmniej 100% pewności, że jest bezpieczny.

Przypomnijmy, że projekt nowej kładki o stalowej konstrukcji, z drewnianym podestem, został wybrany w konkursie, który odbył się w 2015 r. Autorami zwycięskiej koncepcji są architekci i inżynierowie z warszawskich pracowni. Komisja konkursowa zwróciła uwagę na praktyczne rozwiązania projektowe, uwzględniające potrzeby osób niepełnosprawnych oraz istniejący drzewostan.

Jak możemy dowiedzieć się z komunikatu Urzędu Miasta w Giżycku, spacerujący po kładce będą niemal zaglądać w korony drzew, a żeglarze przepłyną swobodnie, pod wyniesionym na ok. 4,5 m nad poziom wody, obiektem. W otoczeniu kładki znajdzie się scena z przeznaczeniem na małe kulturalne wydarzenia plenerowe.

Umowa na realizację nowej kładki nad Kanałem Łuczańskim została podpisana w marcu ubiegłego roku. Całkowity koszt budowy kładki to 12,3 mln zł (ze współfinansowaniem ze środków UE).

(Poniżej galeria zdjęć nowej giżyckiej kładki, koniec lipca 2019 rok)

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - HeydayBoats Moto-X
ReklamaA2 - Nowy Harsz