ReklamaA1 - Wioska Surfów

Nowe „elektryki” Yutong dojechały do Giżycka

BieżąceInwestycje1 grudnia 2022, 6:28
Nowe „elektryki” Yutong dojechały do Giżycka
 fot. Nadesłane.

Giżycko wkracza na drogę elektromobilności. Samorząd zakupił trzy zeroemisyjne autobusy Yutong E9, które wraz z infrastrukturą do ładowania dostarczyła firma Busnex Poland. Już niedługo obsłużą one komunikację publiczną w tej mazurskiej gminie. To kolejny samorząd z Warmii i Mazur, który stawia na zielony transport.

- Warmia i Mazury to wyjątkowy region, również pod względem inwestycji w zielony transport publiczny. Gmina Giżycko dołącza do grona lokalnych liderów elektromobilności. Podobnie jak Lidzbark Warmiński, Iława i Kętrzyn, również ten samorząd wybrał markę Yutong, która znów potwierdziła swoją wartość i konkurencyjność – mówił Marcin Kucharski, prezes firmy Busnex Poland.

Giżycko postawiło na sprawdzone w transporcie publicznym rozwiązania. Mowa o trzech elektrycznych autobusach Yutong E9. Ten model, wcześniej znany jako E8, z powodzeniem wykorzystują już samorządy m.in. na Warmii i Mazurach. Zwrotny, niemal 9-metrowy pojazd może pokonać na jednym ładowaniu ponad 350 kilometrów. Dzięki niskopodłogowej konstrukcji i wydajnemu systemowi klimatyzacji zapewnia wysoki komfort dla pasażerów.

– Ochrona środowiska i jakości powietrza to zadanie, które staje się coraz ważniejsze dla nas wszystkich. Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu możemy udostępnić naszej społeczności nowe, nowoczesne i przyjazne dla środowiska autobusy elektryczne – mówił wójt gminy Giżycko, Marek Jasudowicz.

Umowa na dostarczenie nowych „elektryków” została zawarta w kwietniu 2022 r., a już przed końcem listopada autobusy dotarły do Giżycka. Zakup nowoczesnego taboru został zrealizowany dzięki dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w wysokości ponad 5,7 mln zł, przy współfinansowaniu przez gminę Giżycko.

– Przystosowanie do zmian klimatu, wzmacnianie ochrony przyrody, troska o zachowanie bioróżnorodności to wielkie wyzwania szczególnie w regionie tak cennym ekologicznie, jak Warmia, Mazury i Powiśle – mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. – Dlatego znaczące środki z funduszy europejskich przeznaczamy na sprostanie tym wyzwaniom. Cieszę się, że taką troskę wykazują także lokalne samorządy, inwestując między innymi w elektromobilność, i to dobrze, że możemy je w tych staraniach wesprzeć w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – dodał.

Yutong Bus to największy globalny dostawca autobusów i autokarów. Dzięki zaawansowanym technologiom oraz zakładom badawczo-rozwojowym i produkcyjnym o powierzchni 1,12 mln m 2, firma jest w stanie dostarczać autobusy zasilane zieloną energią oraz paliwem tradycyjnym do miast na wszystkich kontynentach.

Grupa Yutong posiada cztery zakłady, zapewniające imponującą maksymalną dzienną zdolność produkcyjną w postaci 445 autobusów, z których już niemal 400 zasilanych jest alternatywnymi źródłami energii. W 2021 r. Yutong Bus dostarczył blisko 42 tys. pojazdów, osiągając 15-procentowy udział w rynku globalnym. Firma jest obecna już w ponad 30 krajach, w tym także w Polsce.
 

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Ruciane Tarasy
ReklamaA2 - Odysseya Yachts