ReklamaA1 - Rejsy Statkami Faryj

Nowe inwestycje w Mrągowie. Powstanie wodny plac zabaw i ścieżka edukacyjna

BieżąceInwestycje15 grudnia 2022, 6:20
Nowe inwestycje w Mrągowie. Powstanie wodny plac zabaw i ścieżka edukacyjna
 fot. mazury24.eu

Rozpoczyna się II etap budowy i przebudowy kolektorów deszczowych na terenie Miasta Mrągowa. Ta ważna dla miasta inwestycja zakłada m.in. montaż trzech podziemnych zbiorników retencyjnych czy budowę odcinka kolektora deszczowego. W ramach zadania powstanie także wodny plac zabaw i ścieżka edukacyjna. 

Wykonawcą inwestycji jest mrągowska firma BRUKAN - Andrzej Bajno. Plac budowy został przekazany 11 października, a roboty mają ruszyć już niebawem. Wartość tego etapu inwestycji to ponad 7,5 mln zł.

Prace będą prowadzone na obszarze od ul. Brzozowej do jeziora Sołtyskiego oraz od os. Mazurskiego do j. Sołtyskiego.

Zakres robót obejmuje: montaż trzech podziemnych zbiorników retencyjnych gromadzących wody opadowe, budowę odcinka kolektora deszczowego od os. Mazurskiego do zbiornika hydrofitowego oraz odcinka od ul. Brzozowej do zbiornika hydrofitowego.

Wybudowany zostanie otwarty zbiornik hydrofitowy, pełniący rolę naturalnej oczyszczalni wód, z nasadzeniami roślinności wodnej o właściwościach filtracyjno - oczyszczających z odprowadzeniem wód istniejącym rowem do j. Sołtyskiego.

Oprócz infrastruktury służącej odprowadzaniu wód deszczowych wybudowany zostanie edukacyjny wodny plac zabaw z zabawkami wodnymi przeznaczonymi dla dzieci, promujący koncepcję retencji i wykorzystania wód deszczowych, wyposażony w elementy małej architektury oraz nasadzenia zieleni.

Powstanie także ścieżka edukacyjna o nawierzchni żwirowej, biegnąca od os. Mazurskiego, przy placu zabaw, do zbiornika hydrofitowego przy j. Sołtyskim, połączona z ciągiem pieszo jezdnym od ul. Brzozowej z tablicami informacyjno-edukacyjnymi na temat ochrony środowiska wodnego i korzyści płynących z retencjonowania wód opadowych oraz elementami małej architektury (ławki, kosze na śmieci) oraz nasadzenia zieleni.

Nad zbiornikiem retencyjnym na os. Mazurskim powstanie plac manewrowy pełniący również funkcję miejsc parkingowych.

- To największy projekt inwestycyjny w historii Mrągowa - mówi Stanisław Bułajewski, Burmistrz Miasta Mrągowo. - Jego realizacja ma strategiczne znaczenie dla rozwiązania problemu wód opadowych w mieście. Docelowo umożliwi również przebudowę dróg w śródmieściu, a także pozwoli na wykorzystanie wielu terenów na potrzeby inwestycyjne i budownictwa. Przypomnę, że projekt w tej kadencji samorządu otrzymał dofinansowanie z NFOŚiGW.

Inwestycja związana z budową i przebudową głównych kolektorów deszczowych w mieście zakończy się w grudniu 2023 roku. Całkowity koszt to około 24,5 mln zł z czego 16 mln 600 tyś to środki zewnętrzne pozyskane przez Miasto w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś priorytetowa II – Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu.

Źródło: UM Mrągowo

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka