ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Nowoczesny dworzec i przebudowa stacji kolejowej w stolicy regionu

Inwestycje13 sierpnia 2019, 8:42
Stacja Olsztyn Główny w stolicy regionu zostanie zmodernizowana
Stacja Olsztyn Główny w stolicy regionu zostanie zmodernizowana  fot. PKP Polskie Linie Kolejowe S. A.

Dworzec w Olsztynie już wkrótce zmieni swoje odstraszające oblicze. Najważniejszą stację kolejową w regionie czeka gruntowna modernizacja. W Olsztynie powstanie nowoczesny budynek Dworca Głównego za ponad 32 miliony złotych. Duże zmiany nastąpią również na stacji Olsztyn Główny. Przebudowa torów, rozjazdów i peronów pochłonie 100 milionów złotych.

Odstraszający do tej pory Dworzec Główny w Olsztynie ma stać się wizytówką regionu. PKP S.A. i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. i podpisały umowę z wykonawcą, który zaprojektuje budowę nowego dworca oraz modernizację peronów na stacji Olsztyn Główny. Plany zakładają powstanie funkcjonalnego kompleksu, który będzie pozbawiony barier architektonicznych.

Planowana budowa nowego Dworca Głównego w Olsztynie to jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych przez Polskie Koleje Państwowe S.A. Projektowany budynek będzie w pełni przystosowany do obsługi pasażerów z niepełnosprawnościami, podróżujących z małymi dziećmi czy z większymi bagażami. Nowy obiekt umożliwi także połączenie dworca z dzielnicą Zatorze, ułatwiając pieszym poruszanie się po mieście.

Zgodnie z planami nowy dworzec w 2022 roku

– Wybór projektanta to kolejny ważny krok umożliwiający budowę nowoczesnego dworca i kompleksową modernizację najważniejszej stacji kolejowej w regionie. W województwie warmińsko-mazurskim do 2023 roku zainwestujemy w infrastrukturę kolejową kwotę 3,7 mld zł oraz zmodernizujemy 6 dworców – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

– To dobra i od dawna oczekiwana decyzja. Dworzec Główny w Olsztynie przestanie wreszcie straszyć olsztyniaków oraz gości z Polski czy z zagranicy - powiedział Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. - W swym obecnym kształcie nie był dobrą wizytówką stolicy regionu. Cieszę się, że powstanie nowoczesny, pozbawiony barier architektonicznych obiekt niezmiernie ważny dla infrastruktury kolejowej i miejskiej Olsztyna. Poprawi się również komunikacja z Zatorzem, gdyż dworzec zostanie połączony specjalnym przejściem właśnie z tą dzielnicą naszego miasta. Widzę w tej inwestycji same plusy. Mam nadzieję, że już niedługo z przyjemnością będziemy tu przychodzić, aby powitać naszych gości. 

Na nowym dworcu znajda się m. in.: kasy biletowe, ogrzewana poczekalnia, ogólnodostępne toalety oraz punkty handlowo-usługowe. Przestrzeń do obsługi pasażerów nie ulegnie zmniejszeniu. Zachowane zostaną zabytkowe elementy dworca: mozaika wewnątrz budynku i przestrzenny napis „Dworzec Kolejowy” umieszczony na zewnątrz obiektu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, oddanie nowego dworca do użytku powinno nastąpić w 2022 roku.

– Wybór projektanta budowy dworca i przebudowy olsztyńskiej stacji to ważny etap realizowanej przez PKP S.A. inwestycji: jednej z najważniejszych spośród prawie 200. Wartym podkreślenia jest fakt, że skorelowaliśmy swoje działania z planami zarządcy infrastruktury, czyli spółką PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Dzięki temu pasażerowie w tym samym czasie będą mogli odczuwać poprawę komfortu korzystania z kolei: nowego dworca, zmodernizowanych peronów i przejść umożliwiających wygodne poruszanie się po stacji – mówi Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.

Przebudowa torów, rozjazdów i peronów

Na stacji Olsztyn Główny PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zaplanowały przebudowę torów, rozjazdów i peronów.

– Dzięki planowanej inwestycji pasażerowie zyskają oczekiwany standard obsługi. Wszystkie cztery perony zostaną podwyższone i poszerzone, co zapewni wygodny dostęp do pociągów - mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. - Stacja zostanie dostosowana do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dzięki nowym urządzeniom nagłaśniającym oraz montażowi wyświetlaczy podróżni zyskają wyczerpującą informację o przyjazdach i odjazdach pociągów. Wyższy poziom bezpieczeństwa będzie m.in. po zamontowaniu monitoringu. Poruszanie się po peronach, także o zmroku, ułatwi nowe oświetlenie. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zadbają również o historyczne aspekty stacji. Odnowione będą zabytkowe wiaty na peronach. 

Inwestycja umożliwi dostęp na perony również od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej. W grę wchodzą dwa rozwiązania: budowa kładki lub budowa nowego przejścia pod torami.

Dworzec za 32 miliony, stacja za 100 milionów

W planach jest wymiana torów, rozjazdów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym na stacji oraz nowa nastawnia. Przebudowa stacji Olsztyn Główny jest kolejnym etapem w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo – Olsztyn”. Szacunkowa wartość projektu przebudowy stacji Olsztyn Główny to około 100 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest na 2023 rok.

Zarówno budowa nowego dworca kolejowego, jak i przebudowa stacji obejmująca m.in. modernizację peronów i torów, zostaną dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Prace projektowe o wartości 7,786 mln zł wykona firma TPF sp. z o.o. Szacunkowa wartość inwestycji PKP S.A. (budowa dworca) to ponad 32 mln zł, a modernizacji stacji planowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. to 100 mln zł.
(Na podstawie informacji prasowej PKP Polskie Linie Kolejowe S. A.)

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts