ReklamaA1 - Inwestycja Nove Rydzewo

Nowy, niezwykły przewodnik po Mazurach

Bieżące29 sierpnia 2021, 9:09
Nowy, niezwykły przewodnik po Mazurach
 fot. mazury24.eu

Mieliśmy zaszczyt i przyjemność uczestniczyć w premierze książki o Mazurach pt. "Mazursko" autorstwa Agnieszki Żelazko. Premiera wydawnictwa odbyła się w Wojnowie 13 sierpnia 2021 roku. Publikacja to 22 rozdziały o Mazurach, magicznych miejscach i ludziach. Szukacie inspiracji i nowych miejsc na Mazurach? Musicie ją przeczytać! 

Mazury kojarzą się przede wszystkim z żeglowaniem i innymi sportami wodnymi. Jeziora, porty, dzikie plaże, ogniska i szanty – o tym wszystkim oczywiście przeczytacie w tej książce.

Przede wszystkim znajdziecie tu jednak spokój i ciszę: maleńkie wioski, w których nic się nie dzieje, a jednak przyroda zapiera dech w piersiach, rezerwaty przyrody z „przytulonymi” drzewami, pływającymi wyspami i uroczymi zatoczkami, ścieżki przyrodnicze, trasy rowerowe, leśniczówki lub inne obiekty, w których działają muzea np. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego czy Michała Kajki.

Znajdziecie tu też historie niezwykłych osób, które robią na Mazurach wyjątkowe rzeczy: rzeźbią, latają na motolotni, wytwarzają świece, prowadzą urocze obiekty turystyczne.

Ta książka to pierwsza część z cyklu „Mazursko”. Przeczytacie w niej m.in. o Rezerwacie Pupy, Spychowie, Piasutnie, Zgonie, Krutyni, Leśniczówce Pranie, w której mieści się Muzeum K.I. Gałczyńskiego oraz o Muzeum Michała Kajki, które znajduje się w Ogródku. Znajdziecie tu rozdziały o Rucianem-Nidzie, Szerokim Borze, Orzyszu, Wydminach, Sołtmanach i Giżycku. Na łamach będą przewijać się nieprzebrane bory Puszczy Piskiej i Puszczy Boreckiej.

- Za co kocham Mazury? Za wszechobecną zieleń, święty spokój i długie zachody słońca. Przede wszystkim jednak za cudownych ludzi, których tutaj spotykam. Za ich dobrą energię, bezinteresowne wsparcie, inspiracje i rozmowy do białego rana - mówi autorka, Agnieszka Żelazko.

Pochodząca z Rzeszowa dziennikarka, fotografka i autorka kilku książek (jedna z nich była nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus), inicjatorka projektu LAS RAZ przez 14 lat mieszkała i pracowała w Warszawie. Przed sześciu laty, jak sama mówi, "wylądowała" na Mazurach.

Tutaj pracuje, pisze i fotografuje. Kontakt z naturą jest dla niej bardzo ważny, dlatego najchętniej przebywa w mazurskim lesie lub nad jeziorem.

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
Reklama
ReklamaA2 - Nautica Centrum Motorowodne