ReklamaA1 - Sailing Machine

Obcokrajowcy chętnie pracują na Mazurach

Bieżące17 grudnia 2019, 9:26
Obcokrajowcy chętnie pracują na Mazurach
 fot. mazury24.eu

Obcokrajowcy coraz częściej przyjeżdżają do pracy na Warmię i Mazury. W naszym regionie legalnie pracuje 11 670 osób z innych krajów. W czołówce wciąż są Ukraińcy. W październiku do województwa przyjechał więcej cudzoziemców niż we wrześniu.

Dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych obejmują tylko osoby zatrudnione w taki sposób, od którego istnieje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są w nich ujęci pracownicy zatrudnieni na umowę o dzieło lub pracujący nielegalnie, bez wymaganych pozwoleń.

Na Warmii i Mazurach pracuje 11 670 obcokrajowców. Zdecydowaną większość tworzą Ukraińcy, legalnie zatrudnionych jest 8 642 z nich. 6 291 (niemal 73 proc.) ma umowę o pracę, a 51 Ukraińców prowadzi własną działalność gospodarczą.

- Pozostali Ukraińcy ujęci w statystykach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podlegający ubezpieczeniom społecznym to osoby, które mają inne formy zatrudnienia np. umowa zlecenie - informuje Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

W olsztyńskim oddziale ZUS do ubezpieczeń społecznych zgłoszonych jest 7444 cudzoziemców, w tym 5250 Ukraińców. Drugą najliczniejszą nacją są Białorusini – 1115 osób, a trzecią stanowią Gruzini – 151 osób.

W Olsztynie pracują również obywatele Azerbejdżanu, Jamajki, Malty, Etiopii, a nawet Wyspy Św. Tomasza i Książęcej.

- Branże, w których obcokrajowcy najczęściej podejmują pracę to przede wszystkim przemysłowa, transportowa i budowlana. Sporo osób związana jest z usługami i handlem. Nie jest już odosobnionym zjawiskiem to, że w sklepie czy restauracji obsługiwani jesteśmy przez osoby z zagranicy. Co ciekawe, zdecydowanie więcej w ubezpieczeniu społecznym jest mężczyzn niż kobiet. Przewaga po stronie mężczyzn jest prawie dwukrotna – wyjaśnia rzeczniczka warmińsko-mazurskiego ZUS.

85 proc. obcokrajowców jest w wielu 20-49 lat, czyli w tzw. sile wieku.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz