ReklamaTSA

Obie śluzy Guzianka na Mazurach będą już czynne w tym sezonie turystycznym

Obie śluzy Guzianka na Mazurach będą już czynne w tym sezonie turystycznym
 fot. mazury24.eu

Poprzedni sezon żeglarski na Mazurach był trudny dla wodniaków poprzez trwający remont zabytkowej śluzy Guzianka I oraz mazurskich kanałów. Obecny zapowiada się o wiele lepiej. Remonty dobiegły końca, a żeglarze będą mogli korzystać z obu śluz.

- Pod koniec marca pojawiliśmy się na południu Mazur, dokładnie w Rucianem Nidzie przy śluzach Guzianka I i II. Przy tej pierwszej, która w ostatnim sezonie byłą zamknięta z powodu remontu, wszelkie prace zostały dokończone i w nadchodzącym sezonie 2024 to miejsce powinno być znowu maksymalnie drożne. Rok temu jak wcześniej, gdy była tylko jedna śluza, dochodziło do nerwowych sytuacji – informuje nasz reporter.

Wyremontowaną śluzę Guziankę I możecie obejrzeć na naszych zdjęciach.

Remont śluzy stanowi jeden z elementów realizacji projektu pn. „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I” / Etap III - remont śluzy "Guzianka I", śluzy i jazu w Karwiku, jazu w Kwiku, udrożnienie szlaku wodnego WJM poprzez prace hydrotechniczne przy kanałach i ich połączeniach z jeziorami, przebudowa i umocnienie 3 kanałów i rzeki Węgorapy, przebudowa nabrzeża jezior: Mikołajskie i Niegocin.”

Śluza Guzianka I jest ważnym elementem infrastruktury wodnej na Mazurach, ale również atrakcją turystyczną i zabytkiem hydrotechniki. Śluza, łącząca jeziora Bełdany i Guzianka Mała, została wybudowana w 1879 roku. W latach 1899 – 1900 śluzę poddano remontowi, zastępując drewnianą konstrukcję ścianami z cegieł i kamienia. W 2019 roku śluza została wpisana do rejestru zabytków województwa warmińsko – mazurskiego.

Prace remontowe na „starej śluzie” obejmowały miedzy innymi wymianę wrót górnych i dolnych wraz z kładkami komunikacyjnymi,  uszczelnienie i wzmocnienie podłoża oraz wymianę napędów i mechanizmów a także modernizację ubezpieczeń i skarp. Oblicze zmieniły również sterówka i budynek gospodarczy. Oddana do użytku zmodernizowana śluza Guzianka I z pewnością zrekompensuje ubiegłoroczne niedogodności.

Kompleks obydwu śluz – Guzianka II i Guzianka I z pewnością przyczyni się do bezproblemowego pokonywania piętrzenia zarówno jednostkom żeglugi profesjonalnej jak i żeglugi rekreacyjnej.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 10
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Odysseya Yachts