ReklamaA1 - Ognisty Ptak Dzień Kobiet

Obwodnice mazurskich miast z problemami. Inwestycje są zagrożone

30 października 2020, 15:43Komentarzy: 1
Obwodnice mazurskich miast z problemami. Inwestycje są zagrożone
Zdjęcie poglądowe. fot. mazury24.eu

Wiele wskazuje na to, że szumnie zapowiadana inwestycja budowy 100 obwodnic miast w Polsce, w tym na Mazurach, napotyka bardzo duże problemy. GDDKiA nie kryje, że musi odwoływać kolejne przetargi ze względu na to, że zainteresowane budową firmy wyceniają założone prace zbyt wysoko w stosunku do tego, co może zaoferować Dyrekcja.

Już wiadomo, że Generalna Dyrekcja Dróg Publicznych i Autostrad w Olsztynie unieważniła przetargi na budowę obwodnic Szczytna i Pisza na Mazurach. Powód? Firmy zainteresowane ich budową przedstawiły zbyt wysokie wyceny.

Obwodnica Szczytna – przetarg unieważniony

Powodem unieważnienia jest wykluczenie z postępowania jedynego wykonawcy, który złożył ofertę. Wykonaniem zadania zainteresowana była firma Mosty Katowice Sp. z o. o., która zaoferowała wykonanie dokumentacji za kwotę 5 070 675,00 zł. Wykonawca został wykluczony na podstawie przepisu art. 24 ust. 1 pkt 17 ustawy Prawo zamówień publicznych. Firma przedstawiła informacje wprowadzające w błąd Zamawiającego, mogące mieć istotny wpływ na decyzje podejmowane przez Zamawiającego w postępowaniu o udzielenie zamówienia. Wykonawca może w terminie do 6 listopada br. odwołać się od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej.

Obwodnica Pisza – również unieważnienie przetargu

W postępowaniu zostały złożone trzy oferty: IVIA S.A. z ceną 2 755 200,00 zł, Mosty Katowice Sp. z o.o. z ceną 2 150 286,00 zł oraz Multiconsult Polska Sp. z o.o. z ceną 1 994 076,00 zł. Oferta firmy Multiconsult Polska została odrzucona ze względu na niezgodność ze Specyfikacją Istotnych Warunków Zamówienia, tj. brak wyceny niektórych elementów zamówienia.

Spółka Mosty Katowice została natomiast wykluczona z postępowania. Firma przedstawiła informacje wprowadzające GDDKiA w błąd i mogące mieć istotny wpływ na decyzje podejmowane w postępowaniu o udzielenie zamówienia.

Z kolei cena oferty złożonej przez IVIA S.A. przewyższa kwotę, jaką zamierzamy przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia (1 628 000,00 zł).

Nie mamy możliwości zwiększenia założonej kwoty do wartości oferty najkorzystniejszej - wyjaśnia GDDKiA.

Wykonawcy w terminie 10 dni mogą odwołać się od ww. decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej.

Budowa obwodnic w województwie warmińsko-mazurskim to zadanie przygotowywane w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W ramach tego Programu, oprócz obwodnicy Pisza, mają powstać obwodnice Olsztyna i Dywit, Gąsek, Pisza oraz Smolajn.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew