ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Od czego zależą ceny biletów na pociąg? Zapoznaj się z rabatami i promocjami

Pozostałe26 lutego 2024, 8:09
Od czego zależą ceny biletów na pociąg? Zapoznaj się z rabatami i promocjami

Ceny biletów kolejowych mogą być bardzo różne. Kwoty zależą nie tylko od długości trasy, lecz także od dostępnych promocji, a nawet od momentu, w którym pasażer kupuje bilet. Co wpływa na ceny w PKP?

Co najbardziej wpływa na cenę biletu?

Zanim jeszcze przejdziemy do tematu promocji i rabatów, warto spojrzeć na czynniki, które decydują o cenie biletu. Najważniejszą rolę odgrywa oczywiście dystans do przejechania. Trasa z Krakowa do Gdańska będzie naturalnie bardziej kosztowna niż przejazd między Katowicami a Częstochową, ponieważ przychody z biletów muszą pokryć wydatki na energię, wynagrodzenia pracowników kolei, a także na dostęp do infrastruktury kolejowej.

Oprócz tego ważne są kwestie takie jak klasa biletu i standard przewoźnika. W ramach spółki PKP funkcjonuje kilku przewoźników, którzy są w pewnym stopniu niezależni, co wiąże się z różnymi cenami. Najtańszą opcją jest zazwyczaj TLK lub przejazd z lokalnymi firmami (np. Koleje Śląskie, Koleje Małopolskie, SKM Trójmiasto), podczas gdy najwięcej zapłacimy za ekspresowe trasy EIP (Express Intercity Premium) o podwyższonym standardzie. Należy jednak zaznaczyć, że droższe przejazdy są często szybsze. Przed zakupem biletu warto zatem zastanowić się, czy lepszym wyborem będzie zaoszczędzenie pieniędzy, czy czasu – a także zapoznać się z dostępnymi zniżkami i rabatami, które mogą znacząco wpłynąć na decyzję.

Promocje w PKP – kiedy można kupić bilet taniej?

W ofercie PKP regularnie pojawiają się różne promocje – zarówno na konkretne przejazdy, jak i na całe kategorie biletów. Ich dostępność zależy m.in. od wybranego przewoźnika, a także od kursu. Co ważne, dostępne zniżki mogą się zmieniać – warto zatem być na bieżąco i podczas planowania wyjazdu sprawdzić, z jakich rabatów można skorzystać w danym momencie.

Obecnie pasażerowie Intercity mogą skorzystać m.in. z „promobiletów” – są to w głównej mierze bilety sprzedawane jako pierwsze lub jako ostatnie, oferowane w niższej cenie niż według standardowych stawek. Dzięki temu zarówno pasażerowie, którzy muszą szybko zorganizować przejazd, jak i osoby, które lubią zaplanować całą podróż wcześniej, mogą liczyć na spore oszczędności. Kolejna ciekawa propozycja w ramach oferty Intercity to promocja „Taniej z Bliskimi”, wprowadzona w 2022 roku – zniżki od 30% przy rezerwowaniu przejazdu dla grupy 2–6 osób w tym samym wagonie. To jednak tylko parę przykładów: aby poznać więcej promocji, można odwiedzić stronę PKP lub zajrzeć na portale umożliwiające zakup biletów, takie jak EuroPodróże.

Ulgi ustawowe

Obok okresowych promocji nie można pominąć także ulg ustawowych, które są dostępne na wszystkie przejazdy. Choć co jakiś czas mogą się one zmieniać (czego przykładem jest m.in. usunięcie zniżki dla honorowych dawców krwi w roku 2023, po wycofaniu stanu zagrożenia epidemicznego), są one w większości stałe, co znacznie pomaga w planowaniu podróży. Kto może skorzystać z ulg ustawowych przy zakupie PKP bilety? Lista jest dość długa – oto kilka przykładowych pozycji:

 • emeryci i renciści – 37% taniej (2 przejazdy w roku);
 • dzieci powyżej 4. roku życia, uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych – 37%;
 • studenci do 26. roku życia, doktoranci do 35. roku życia – 51%;
 • posiadacze Karty Polaka – 37%;
 • nauczyciele wybranych przedmiotów – 33%;
 • osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie – 78% lub 95%.

Szczegółowy wykaz jest dostępny na stronie PKP i aktualizowany w momencie pojawienia się zmian. Przy korzystaniu ze zniżek należy pamiętać, by mieć przy sobie dokument poświadczający prawo do ulgi – np. legitymację szkolną lub studencką.

Zarezerwuj przejazd PKP – bilety online

Jak szybko i sprawnie zarezerwować przejazdy PKP? Bilety są dostępne na portalach takich jak EuroPodróże. To opcja, z której zdecydowanie warto skorzystać m.in. z uwagi na wygodną wyszukiwarkę połączeń i szereg dodatkowych opcji, takich jak rezerwowanie noclegu od razu po zamówieniu biletu. Wszystkie dostępne promocje i zniżki są od razu przedstawiane przy zakupie. Serwis obsługuje zarówno połączenia krajowe, jak i międzynarodowe, skupiając się przede wszystkim na dłuższych trasach. Miłej podróży!

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka