ReklamaA1 - Wioska Św. Mikołaja

Odnaleziono puste kajaki na Mazurach. Policjanci przystąpili do akcji

Bieżące21 września 2023, 9:23
Odnaleziono puste kajaki na Mazurach. Policjanci przystąpili do akcji
 fot. KWP Olsztyn.

Policjanci z Ełku wspólnie z innymi służbami przeprowadzili wspólne ćwiczenia. Scenariusz zakładał, że na wodzie zostały znalezione puste kajaki, a pływające nimi osoby zaginęły. Takie działania służą głównie wymianie doświadczeń i usprawnieniu współpracy na wypadek rzeczywistych zagrożeń.

Zaczęło się od porannego telefonicznego zgłoszenia, że na jeziorze Selmęt Wielki zostały ujawnione przez wędkarza puste kajaki pływające po jeziorze.

Policjanci zadysponowani na plażę w Szeligach musieli ustalić okoliczności tej sytuacji. Okazało się, że małoletnie osoby i opiekun wybrali się na wyprawę kajakową po jeziorze. Z żadną z tych osób nie było teraz kontaktu. Dlatego rozpoczęły się intensywne poszukiwania i wyjaśnianie, co się tam stało.

Został ogłoszony alarm dla wszystkich policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Ełku. Na plaży gminnej w Szeligach zostało utworzony sztab działań ratowniczo-poszukiwawczych. Do działań włączyła się Państwowa Straż Pożarna, ochotnicze straże pożarne, Mazurska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza Olecko, Podwodnik Szkoła Ratownictwa, Sportów Wodnych i Obronnych, Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza ANIKAR, Centrum Edukacji Mundurowej w Ełku, Zespół Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, Biuro Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji. Działania obserwowali studenci z Akademii Policji w Szczytnie.

Funkcjonariusze musieli działać "na gorąco" opierając się na swojej wiedzy, doświadczeniu oraz współpracy.

Na miejscu dowodzący działaniami ustalali okoliczności zdarzenia, prawdopodobną liczbę osób poszukiwanych, współpracując i wymieniając informacje z innymi służbami i instytucjami. Działania były wymagające, z uwagi na rozległy obszar poszukiwań: jezioro Selmęt Wielki i przyległy do jeziora las. Odnalezione w trakcie działań osoby (w lesie i na wyspie) były małoletnie i większość z nich wymagała pomocy medycznej, która była udzielana na miejscu w specjalnie przygotowanym punkcie. Ponadto okazało się, że opiekun grupy jest uzbrojony w nóż i zranił dziewczyny.

W trakcie działań mężczyzna został odnaleziony przy plaży. Była z nim nastolatka, której groził nożem i nie chciał jej wypuścić. Do działań przystąpił zespół negocjacyjny. Ostatecznie działania zakończyły się odnalezieniem wszystkich osób i zatrzymaniem agresora.

Na podstawie informacji KWP Olsztyn.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów