ReklamaA1 - Gertis

Odrestaurowany zegar w Piszu znów będzie odmierzał czas

BieżąceHistoria8 marca 2021, 7:52
Odrestaurowany zegar w Piszu znów będzie odmierzał czas
 fot. mazury24.eu

Wyprodukowany w Berlinie w 1899 r., zainstalowany na wieży kościoła Jana Chrzciciela w Piszu, teraz – po ponad 120 latach, ponownie będzie odmierzał czas. Decyzja zapadła i zabytkowy zegar przejdzie wkrótce niezbędną renowację.

Wszystko wskazuje na to, że zabytkowy zegar w Piszu, po ponad 120 latach ponownie będzie odmierzał czas. Zabytkowy mechanizm zostanie bowiem odrestaurowany. Są już niezbędne zgody i zabezpieczone na ten cel środki finansowe.

Na jego naprawę Rada Miejska w Piszu przeznaczyła bowiem 85 tysięcy złotych. Jest też zgoda konserwatora zabytków na renowację mechanizmu.

Zegar wyprodukowano w Berlinie w 1899 roku. Co ciekawe, pomimo zużycia mechanizm, jest kompletny. Został już zdjęty z wieży kościoła Jana Chrzciciela i teraz czeka go konserwacja wskazówek i odnowienie wahadła.

Kościelna wieża św. Jana Chrzciciela jest najstarszym zabytkiem Pisza. W tym mazurskim mieście nie zachowało się zbyt wiele obiektów historycznych ze względu na pożary, które latami nawiedzały miejscowość. Pożar z 1694 r. częściowo zniszczył również wieżę kościelną, jednakże została ona wkrótce odbudowana i w takiej postaci dotrwała do czasów współczesnych. 

Najstarszym elementem kościoła jest zwieńczona drewnianym hełmem wieża odbudowana po pożarze z 1694 roku. Ściany z ryglówki zbudowano w 1737 roku, w miejscu starszej świątyni średniowiecznej. Pozostała część kościoła została wybudowana w końcówce XVII wieku, gruntownie przebudowana w 1843 r. Na wieży umieszczono zegar oraz krzyż, który jest datowany na 1739 r.

Wewnątrz kościoła znajduje się późnorenesansowy ołtarz główny, odnowiony w 1696 roku i barokowa ambona z 1701 roku oraz XVII-wieczne: krucyfiks drewniany, polichromowany, polichromowany pelikan i chrzcielnica.

 

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Odysseya Yachts