ReklamaA1 - Ognisty Ptak Boże Narodzenie

Oficjalne otwarcie nowej inwestycji w Wilczym Szańcu na Mazurach

BieżąceHistoria7 września 2023, 7:44Komentarzy: 2
Oficjalne otwarcie nowej inwestycji w Wilczym Szańcu na Mazurach
 fot. OEH-P „Wilczy Szaniec” Nadleśnictwa Srokowo.

5 września w OEH-P „Wilczy Szaniec” Nadleśnictwa Srokowo odbyło się oficjalne oddanie do użytku nowych inwestycji. Mimo, iż Budynek Obsługi Turystów funkcjonuje już od pewnego czasu, dopiero teraz doczekał się oficjalnego otwarcia, podobnie jak multimedialna wystawa „Czas terroru 1939 - 1945”, którą od niedawna można oglądać, a upamiętnia ona tragiczne skutki działań wojennych i prezentuje straty spowodowane przez okrucieństwo zbrodniczych systemów totalitarnych.

Przypominamy, iż w BOT mieści się sklep z pamiątkami, biuro i zaplecze, toalety, prysznice, pomieszczenie dla matek z małymi dziećmi oraz kawiarnia z tarasem. Oddanie inwestycji połączone było z uroczystą naradą olsztyńskich leśników.

Nowa, interaktywna ekspozycja „Czas Terroru 1939 – 1945” to wystawa multimedialna opowiadająca o tragicznych skutkach wojny.

Można powiedzieć, że to „wojna w pigułce” pokazująca narodziny nazizmu i powstanie III Rzeszy, dojście do władzy Adolfa Hitlera, politykę zagraniczną Hitlera, aneksję terytoriów Czechosłowacji i Austrii, Pakt Ribbentrop-Mołotow, powstanie pierwszych obozów koncentracyjnych, prześladowania Żydów, a w końcu wybuch wojny i cały jej przekrój (podbój Europy) oraz skalę okrucieństwa, jakie ze sobą niesie, a więc ofiary, Holocaust, zniszczenia.

- Oczywiście nie mogliśmy pominąć ataku Sowietów na Polskę 17 września 1939 i zbrodni przez nich dokonanych w Lesie Katyńskim i siedzibach NKWD, a także rozpoczęcie operacji Barbarossa, czyli zdradliwej napaści III Rzeszy na ZSRR – informuje OEH-P "Wilczy Szaniec" Nadleśnictwa Srokowo.

Wystawa nawiązuje również do prężnie działającego ruchu oporu w okupowanej Francji, Jugosławii, Grecji i oczywiście nie można pominąć tu Polskiego Państwa Podziemnego, jego struktury, celów i działalności.

Zakończeniem wystawy jest droga do zwycięstwa, a więc część wystawy obejmująca działania zbrojne na świecie „Bitwa na Atlantyku”, walki w Afryce Północnej, Pearl Harbor, przystąpienie USA i Japonii, otwarcie frontu w Europie - lądowanie aliantów w Normandii.

Podsumowaniem będą straty, liczby, które ukażą okrucieństwo wojny, pokazane w formie tekstów, fotografii i infografik i w końcu upadek Hitlera i całej zbrodniczej machiny.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 26

 • 18
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz