ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Olbrzymi hotel w Giżycku nie powstanie?

BieżąceInwestycje19 października 2021, 6:06Komentarzy: 5
Olbrzymi hotel w Giżycku nie powstanie?
Wizualizacja obiektu fot. Inwestor

O tej planowanej inwestycji było głośno w ubiegłym roku. Później informacje ucichły. Radny Giżycka Paweł Andruszkiewicz informował, że siedmiopiętrowy hotel w Giżycku nie powstanie. Zaprzeczały władze miasta. Teraz jednak już wiadomo, że inwestycja napotyka poważne problemy.

Hotel o powierzchni 42 tys. mkw i 7 piętrach chce w Giżycku wybudować inwestor z Ełku. Siedmiopiętrowy hotel cieszył bardzo władze miasta. Miały być w planach wielomilionowe podatki w kasie samorządu oraz nowe miejsca pracy.

– Tak duży obiekt miałby ogromne znaczenie dla Giżycka, bo obecnie nie mamy takiego hotelu. Same podatki to około miliona złotych dla miasta w skali roku. Dziesięć małych hoteli nie przyniosłoby tyle, co jeden duży – mówił w rozmowie z olsztyńską "Gazetą Wyborczą" Wojciech Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka.

Według burmistrza budowla nie będzie rzucała się w oczy, bo obiekt będzie w otoczeniu drzew do trzech czwartych wysokości.

Miasto przekazało teren w użytkowanie wieczyste inwestorowi, za kwotę 6 mln zł. Dwa miliony złotych już wpłynęło na konto giżyckiego samorządu. Reszta miała być płacona w równych ratach przez kilkanaście lat.

Jednak już w ubiegłym roku radny miasta Giżycko, Paweł Andruszkiewicz wskazywał, że ta potężna inwestycja w mieście nie powstanie.

- Mówiono o największej inwestycji turystycznej przekraczającej roczny budżet Giżycka, ponad 400 pokojach, tysiącu miejsc dla gości hotelowych, kompleksie basenów, lądowisku dla śmigłowców itd. Informacje te przedrukowały na swoich łamach największe serwisy: Wyborcza, Puls Biznesu, Żagle.se.pl. Dziś, dwa lata od tamtych informacji, wiadomo już, że obiekt nie powstanie – komentował w 2020 r. radny na swojej stronie internetowej.

Informacje radnego dementował z kolei burmistrz Giżycka.

- Umowa zawarta z inwestorem obliguje go do rozpoczęcia inwestycji do 2022 roku. Obecnie jednak, pomimo wcześniejszej pozytywnej opinii, dopuszczającej możliwość realizacji przedstawionej przez Inwestora koncepcji zagospodarowania nieruchomości, sprawa obecnie utknęła w patowym stadium uzgodnień z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Olsztynie. W celu rozstrzygnięcia tej sytuacji zwróciliśmy się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, który jednak orzekł, że miasto, które bezpośrednio uzyskało od WKZ pozytywną opinię dopuszczającą możliwość realizacji koncepcji w ramach przetargu, oddając grunt w użytkowanie wieczyste, nie jest już stroną w tym sporze – informował na naszych łamach burmistrz Giżycka.

inwestor będzie musiał stworzyć nową koncepcję budowy hotelu.

- Inwestycja zaplanowana jest na obszarze historycznego układu urbanistycznego Giżycka wpisanego do rejestru zabytków województwa warmińsko-mazurskiego, w związku z powyższym inwestor musi uzyskać pozwolenie w formie decyzji administracyjnej – informował w czerwcu Bartłomiej Skrago z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie na łamach Gazety Olsztyńskiej. – Takiego pozwolenia organ konserwatorski nie wydawał. Wstępna opinia wydana przez kierownika ełckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie nie odnosiła się do projektu, a jedynie do koncepcji inwestora. Została cofnięta przez warmińsko-mazurskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, gdyż nie uwzględniała ochrony i właściwego zagospodarowania historycznego terenu wokół zabytkowego kanału. Do dziś inwestor nie złożył do urzędu odpowiedniego wniosku oraz projektu, by można było formalnie wszcząć procedurę wydania decyzji pozwalającej na przeprowadzenie inwestycji.

Inwestor jednak nie chce jeszcze rezygnować z budowy takiego obiektu w Giżycku.

- Zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków musimy przygotować zupełnie nową koncepcję budowy hotelu – wyjaśnia Piotr Basiewicz, inwestor hotelu nad kanałem Łuczańskim w Giżycku dla Gazety Olsztyńskiej. – Wytycznych jest bardzo dużo. Jesteśmy na etapie szukania wyjścia z sytuacji i dialogu z miastem oraz konserwatorem. To będzie zupełnie nowy projekt. Jesteśmy blisko podpisywania umów z biurem projektowym. To jest możliwe do zrealizowania. Musimy tylko opracować taki projekt hotelu i zagospodarowania terenu, który zyska aprobatę miasta oraz konserwatora zabytków.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 26

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 6
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 8
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Chłop z Mazur

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Sunport, keje czarterowe