ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Olecko stara się o status uzdrowiska

BieżącePozostałe29 maja 2020, 15:32
Olecko stara się o status uzdrowiska

Olecko przystępuje do prac, które mają doprowadzić do uzyskania w przyszłości statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej - poinformowały władze miasta. Obecnie jedynym uzdrowiskiem w woj. warmińsko-mazurskim jest Gołdap.

Jak poinformował burmistrz Olecka Karol Sobczak, pierwszy etap prac obejmie przygotowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej do założeń operatu uzdrowiskowego. Taka koncepcja ma być gotowa do końca trzeciego kwartału tego roku. Potem zostanie poddana konsultacjom.

W pracach oleckiego samorządu ma pomóc specjalista ds. projektowania uzdrowisk dr Tomasz Ołdytowski, który wspierał w podobnym procesie Frombork, Miłomłyn, Augustów, Czarny Dunajec, Ustkę czy Duszniki Zdrój.

O rozpoczęciu działań mających na celu uzyskanie w przyszłości statusu uzdrowiska lub obszaru ochrony uzdrowiskowej zdecydowała pod koniec ubiegłego roku olecka rada miasta, która podjęła jednogłośnie uchwałę w tej sprawie.

Utworzenie uzdrowiska miałoby poprawić sytuację społeczno-gospodarczą miasta. Samorząd liczy, że pomoże to rozbudować i lepiej wykorzystać istniejącą bazę noclegowo-gastronomiczną i pozyskiwać dotacje na infrastrukturę rekreacyjną, ochronę środowiska, nowoczesne usługi czy innowacyjne produkty.

Władze Olecka przyznają, że będzie to proces długofalowy. Gmina musi m.in. uzyskać potwierdzenie leczniczych właściwości miejscowego klimatu i naturalnych surowców, np. wód mineralnych, potem sporządzić operat uzdrowiskowy, który określi możliwość leczenia uzdrowiskowego na tym terenie, a następnie uzyskać pozytywną decyzję ministra zdrowia.

Na razie jedynym uzdrowiskiem w woj. warmińsko-mazurskim jest Gołdap, gdzie kuracjusze mogą korzystać m.in. z tężni, pijalni wód czy grot solnych. Od 2016 roku status obszaru ochrony uzdrowiskowej uzyskał Miłomłyn, Frombork i Lidzbark Warmiński, a w ubiegłym roku Górowo Iławeckie. Aby obszar ochrony uzdrowiskowej stał się uzdrowiskiem muszą tam najpierw powstać zakłady i urządzenia lecznictwa uzdrowiskowego.

źródło: TVP Olsztyn

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 2
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów