ReklamaA1 - Gertis

"Operacja Boyen 2019". Za nami "Mazurski Wrzesień 1939"

Inscenizacja "Mazurski Wrzesień 1939" w ramach tegorocznej edycji "Operacji Boyen"
Inscenizacja "Mazurski Wrzesień 1939" w ramach tegorocznej edycji "Operacji Boyen" fot. Mazury24

Czwartkową inscenizacją "Mazurski Wrzesień 1939" rozpoczęła się tegoroczna edycja "Operacji Boyen". Przed nami jeszcze mnóstwo atrakcji, w tym sobotnia, zorganizowana z wielkim rozmachem i bardzo widowiskowa inscenizacja "Bój o Twierdzę Boyen".

Święto Twierdzy Boyen rozpoczęło się w czwartek i będzie trwało do niedzieli (8-11 sierpnia). Ten piknik historyczno-militarny co roku ściąga do Giżycka prawdziwe tłumy miłośników historii i militariów. 

W bogatym programie "Operacji Boyen 2019" znalazły się m. in.: defilada historyczna ulicami miasta z Pasażu Portowego, w samej Twierdzy Boyen jarmark z kulinariami i rękodziełem, giełda militariów i antyków, dioramy historyczne, kreatywne warsztaty artystyczno-ekologiczne dla całych rodzin, pokazy wyszkolenia i sprzętu wojskowego 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, Mistrzostwa w Gotowaniu Grochówki w Kuchniach Polowych, koncerty: Michał Lampad i orkiestra dęta, wernisaż wystawy malarstwa i fotografii giżycczanki Doroty Nowosad z cyklu „Sztuka to emocje - poczuj je”, czy pokaz fajerwerków. A to tylko część atrakcji!

Za nami czwartkowa (8 sierpnia) inscenizacja historyczna z okresu II Wojny Światowej - "Mazurski Wrzesień 1939".

Święto Twierdzy Boyen jest naszym firmowym wydarzeniem, znakiem rozpoznawczym - podkreślał zaraz po czwartkowym wydarzeniu burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz, uczestnik inscenizacji. - Mając taki obiekt, trzeba go wykorzystywać. W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. My, jako miasto garnizonowe, jako posiadacz takiego zabytku, jesteśmy wręcz zobowiązani, żeby pokazać jak najwięcej tej historii przy udziale ludzi, prawdziwego sprzętu czy replik. Staramy się pokazać historię w ciekawy sposób, tak, by przekaz trafił nawet do najmłodszych.

Historyk dr Robert Kempa, autor scenariusza i komentator inscenizacji, tuż po czwartkowej inscenizacji podkreślał, że szósta edycja "Operacji Boyen" wzbogacona została o nowy akcent, właśnie w postaci inscenizacji "Mazurski Wrzesień 1939".

80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej to okazja, by przypomnieć o wydarzeniach związanych z naszym regionem w tym kontekście historycznym - mówił dr Robert Kempa. - A że mamy w tle nieznany epizod związany z wypadami polskich brygad kawalerii suwalskiej i podlaskiej przez granicę wschodnio-pruską tutaj, na Mazury, zdecydowaliśmy się wprowadzić do programu "Operacji Boyen 2019" inscenizację "Mazurski Wrzesień 1939". To spektakl przypominający wypad podlaskiej brygady kawalerii na kierunku Biała Piska, Drygały. A przed nami kolejne wyzwania, m. in. Mistrzostwa w Gotowaniu Grochówki w Kuchniach Polowych. W piątek o godz. 16.40 odbędzie się parada grup rekonstrukcyjnych ulicami Giżycka i oczywiście historycznie największy finał, a więc inscenizacja "Bój o Twierdzę Boyen" w sobotę o godz. 17.30. Największa tego typu inscenizacja pierwszowojenna w Polsce. Ponad 200 rekonstruktorów, technika, pirotechnika… A w niedzielę współczesność i 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana, prezentująca swoje wyszkolenie i wyposażenie.

Program 

 • 9 sierpnia (piątek)

w godzinach 9.00-15.00 – Otwarte Mistrzostwa w Gotowaniu Grochówki w Kuchniach Polowych

godz. 16.40 – rozpoczęcie Defilady Historycznej ulicami miasta – wymarsz z Pasażu Portowego do Twierdzy Boyen o godzinie 17.10

godz. 18.00 – wernisaż wystawy malarstwa i fotografii Doroty Nowosad w ramach cyklu “Sztuka to emocje – poczuj je” – miejsce: Stajnia z Wozownią

godz. 20.00 – koncert Michała Lamparda – miejsce: Tawerna Boyen

 • 10 sierpnia (sobota)

godz. 10.00 – bezpłatne wyjścia z przewodnikiem (następne o pełnych godzinach) – zbiórka na dziedzińcu Twierdzy Boyen

godz. 17.30 – Inscenizacja Historyczna z okresu Wielkiej Wojny “Bój o Twierdzę Boyen” – miejsce: majdan Twierdzy Boyen

“Bój o Twierdzę Boyen” – największa w Polsce inscenizacja historyczna z okresu Wielkiej Wojny, szczegółowo odwzorowana przez ogrom międzynarodowych rekonstruktorów, wypełniona spektakularnymi efektami pirotechnicznymi.

godz. 20.00 – koncert orkiestry dętej – miejsce: donżon Twierdzy Boyen

godz. 21.30 – pokaz fajerwerków – miejsce: donżon Twierdzy Boyen

 • 11 sierpnia (niedziela)

godz. 10.00 – bezpłatne wyjścia z przewodnikiem (następne o pełnych godzinach) – zbiórka na dziedzińcu Twierdzy Boyen

godz. 10.00 – pokaz wyszkolenia i wyposażenia Wojska Polskiego przygotowany przez 15 Giżycką Brygadę Zmechanizowaną

godz. 10.00 – miasteczko zabaw dla dzieci

W sobotę i niedzielę 10-11 sierpnia Twierdza Boyen zapewnia bezpłatnie przewodnika (zwiedzanie od 10.00 o pełnych godzinach).

Bilety wstępu

bilet normalny: 12 zł / ulgowy: 7 zł
bilet grupowy: 10 zł / ulgowy: 5 zł
karnet weekend: 20 zł / ulgowy: 12 zł
karnet trzy dni: 30 zł / ulgowy: 17 zł
Dzieci do 7 roku życia bezpłatnie
Z Giżycką Kartą Mieszkańca - bilet 1 zł

Organizator: Miasto Giżycko - Giżyckie Centrum Kultury Twierdza Boyen.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Odysseya Yachts