ReklamaA1 - Stranda Majówka

Orlen kupił byłą cukrownię i zainwestuje w Kętrzynie

Inwestycje21 grudnia 2020, 6:12Komentarzy: 1
Orlen kupił byłą cukrownię i zainwestuje w Kętrzynie
 fot. UM Kętrzyn

Orlen kupił teren po byłej cukrowni w Kętrzynie. To efekt licytacji komorniczej działek należących do spółki Eco-Brasco. Powstać ma tu zakład zatrudniający prawdopodobnie kilkadziesiąt osób, który zajmie się produkcją oleju.

PKN Orlen poważnie rozważa koncepcję budowy najnowocześniejszej w Polsce tłoczni oleju, która produkowałaby olej na potrzeby Orlen Południe. Obecnie projekt jest w fazie analiz, a jego potencjalna realizacja, umożliwiłaby zwiększenie bezpieczeństwa i stabilności dostaw oleju rzepakowego i częściowe uniezależnienie się spółki od zagranicznych dostawców tego produktu. Kętrzyn typowany jest na miejsce, w którym miałaby powstać ta inwestycja.

- Mimo pandemii COVID-19, Grupa Orlen realizuje inwestycje zgodnie z planem. Przykładem jest budowa pierwszej w Polsce i drugiej w Europie instalacji do produkcji zielonego glikolu, którą uruchomimy w przyszłym roku. Zgodnie z nową strategią PKN Orlen, na zrównoważony wzrost planujemy przeznaczyć ponad 30 mld zł, w tym ponad 25 mld zł na inwestycje obniżające emisję dwutlenku węgla – mówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN Orlen.

Lokalne władze od wielu miesięcy prowadziły rozmowy z Orlen Południe na temat lokalizacji inwestycji.

- To jest historyczna szansa dla całego regionu. – mówił Michał Kochanowski, starosta kętrzyński. - Cierpliwie poczekajmy, aż zapadną prawomocne decyzje. Jeszcze bardziej niż dotychczas będziemy potrzebowali lokalnego współdziałania, wspierając to przedsięwzięcie – dodał.

Z inwestycji cieszy się również burmistrz Kętrzyna.

- To kolejny ważny krok w kierunku gospodarczego rozwoju Kętrzyna i okolic – mówił Ryszard Niedziółka, burmistrz miasta. - Budujemy obraz miasta przyjaznego biznesowi i tak chcemy być postrzegani. To wymaga czasu i cierpliwości.

Na podstawie informacji Miasta Kętrzyn.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

 • 12
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Sailing Machine