ReklamaA1 - port 69

Pałac w Skandławkach – do kupienia romantyczna pozostałość dawnych Mazur

BieżąceHistoria28 kwietnia 2020, 22:00Komentarzy: 3
Pałac w Skandławkach – do kupienia romantyczna pozostałość dawnych Mazur

Pałace rozsiane po zakątkach Mazur świadczą o niegdysiejszej świetności tego regionu oraz zamożności jego mieszkańców. Tym razem prezentujemy przepiękny pałac w Skandławkach niedaleko Kętrzyna. Obiekt na szczęście jest zadaszony i w niezłym stanie technicznym. Remontowany pod kątem stworzenia pensjonatu jest obecnie wystawiony na sprzedaż. Cena – ponad milion złotych.

Zaledwie 35 km od Giżycka i 25 km od Kętrzyna w malowniczej części województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się majątek szlachecki Skandławki, w skład którego wchodzi klasycystyczny dwór z pierwszej połowy XIX w.

Historia pałacu w Skandławkach

W roku 1817 w Skandławkach mieścił się majątek szlachecki, w którym było 12 domów i 187 mieszkańców. Przed 1945 rokiem właścicielką tych terenów była Gertruda Siegfried, a majątkiem zarządzał jej syn Joachim.

Sam pałac powstał tu w 1844 r. Klasycystyczny, parterowy, wybudowany według planów znanego architekta niemieckiego – Leo von Klenze (przedstawiciel romantyzmu historycznego w architekturze niemieckiej) dla rodziny Siegfried, która mieszkała tu do 1945. Obiekt posiada niski portyk i piętrowe ryzality zewnętrzne.

Po II wojnie światowej pałac i zabudowania zostały upaństwowione i przekształcone w Państwowe Gospodarstwo Rolne.

Jest szansa na piękny pensjonat na Mazurach

Obecny właściciel rozpoczął prace remontowe według nowej koncepcji funkcjonalnej, która zakłada stworzenie obiektu o charakterze pensjonatowym o wysokim standardzie. Uporządkowano i ogrodzono cmentarz Siegfriedów w pobliskim lesie.

Piwnica stanowi część obsługującą i magazynową dworu. Zlokalizowano tu kotłownię, pralnię, warsztat, spiżarkę, kuchnię gospodarczą opalaną drewnem, piec chlebowy, magazynki. W części południowej piwnicy znajdują się pomieszczenia pomocnicze obsługujące funkcję basenu w przyziemiu.

W tej części oddzielonej drzwiami znajduje się sauna, siłownia, WC damski i męski. Z piwnicy możemy wyjść na basen (oranżerię), do ogrodu (wyjście pod tarasem) lub klatką schodową na górne kondygnacje.

Parter jest częścią reprezentacyjną z holem, garderobą, kuchnią, jadalnią i salą bawialną, gabinetem i pomieszczeniem klubowym. W części północnej znajdują się dwa pokoje gościnne ze wspólną łazienką. Oddzielnie przy schodach znajduje się ogólnodostępny WC.

Z jadalni dostępny jest taras z widokiem na park i ogród. Z sali bawialnej przechodzimy do basenu i pomieszczeń piwnicznych. Basen (lub oranżeria) posiada wyjście na szeroki taras od ogrodu.

Większość pomieszczeń przewidziano do ogrzewania kominkami i rozprowadzonym ciepłym powietrzem. W części środkowej zlokalizowano dwa kominki i piec kaflowy.

Pierwsze piętro to część nocna z pięcioma sypialniami. Trzy sypialnie mają własne łazienki, dwie dużą wspólną. W ryzalicie południowym znajduje się sypialnia królewska z dużą łazienką i dostępną w niej garderobą. Z tej szczególnej sypialni mamy widok na południe, na lustro basenu i na zachodni park. Ponadto znajdujący się tam kominek tworzy przytulną i ciepłą atmosferę. Częścią łączącą sypialnię i schody jest korytarz, w którym mamy aneks wypoczynkowy z kominkiem.

Ktoś chętny do zakupu pałacu na Mazurach?

Pałac otoczony jest przepięknym 8 hektarowym parkiem z alejkami i stawami, w którym właściciele i ich goście mogą cieszyć się urokiem i ciszą mazurskiego klimatu podziwiając pomniki przyrody.

Zarówno pałac jak i park wpisane są do rejestru zabytków i są pod opieką lokalnego konserwatora, co gwarantuje uzyskanie funduszy unijnych na przywrócenie parku i pałacu do ich świetności, a także mogą być źródłem dochodowego biznesu.

Właściciel wykonał większość prac w tym m.in. wyburzenia, wymiana dachu i kominów, wymiana stropów oraz oczyszczenie parku.

Obiekt jest wystawiony na sprzedaż a cena to 1,1 mln zł.

ReklamaC1 - Mugga

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 35

 • 22
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 4
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 3
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mlekopol

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Ruciane Tarasy
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Jeziorak Yacht Club