ReklamaA1 - Wioska Surfów

Pałac w Sztynorcie na Mazurach z kolejnym dofinansowaniem Bundestagu

BieżąceInwestycje3 grudnia 2020, 8:21
Pałac w Sztynorcie na Mazurach z kolejnym dofinansowaniem Bundestagu
 fot. mazury24.eu

To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla odbudowywanego Pałacu w Sztynorcie, ale również dla wszystkich miłośników Mazur. Jak się okazuje, niemiecki Bundestag przekaże kolejne 500 tys. euro na potrzeby renowacji tego wspaniałego zabytku. Wysokość wsparcia niemieckiego rządu dla Sztynortu to już w sumie milion euro.

- Dzisiaj otrzymaliśmy oficjalną wiadomość, iż Bundestag przyznał koleją dotacje na remont pałacu w Sztynorcie w wysokości pół miliona euro co łącznie z poprzednią dotacją daje milion euro. Bardzo się cieszymy ponieważ w dobie coronavirusa nie było to pewne z uwagi na inne wydatki – informuje oficjalny profil Pałacu w Sztynorcie na facebooku.

Pałac w Sztynorcie, dzięki polsko-niemieckiej współpracy odzyskuje pomału swoją dawną świetność. Nie bez znaczenia jest również wsparcie finansowe, jakiego udziela na ten cel strona niemiecka.

Przypomnijmy, że w styczniu tego roku doszło do spotkania w Węgorzewie, na którym obie strony omawiały dalszą przyszłość tego wspaniałego, zabytkowego obiektu.

O przyszłości pałacu w Sztynorcie rozmawiali: dr Peter Schabe i Piotr Wagner, przedstawiciele Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury, prof. Wolfram Jäger z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski i zastępca burmistrza Lidia Czerniewicz.

– Pałac rodu Lehndorffów w Sztynorcie to perła wśród zabytków architektonicznych Warmii i Mazur, o którą musimy i chcemy zadbać. Dołożymy wszelkich starań, aby w zabytkowym pałacu znów tętniło życie – podkreśla Krzysztof Kołaszewski, burmistrz Węgorzewa.

Obecnie w pałacu w Sztynorcie, dzięki dofinansowaniu z niemieckiego rządu (po pół miliona euro na 2019 i 2020 rok) trwają prace zabezpieczające obiekt.

– W październiku ubiegłego roku zakończyliśmy zabezpieczanie polichromowanych, ręcznie malowanych belek i desek stropowych. Teraz prace zabezpieczeniowe polegają na zabezpieczaniu dachu, rynien i odwodnieniu pałacu – wyjaśnia Piotr Wagner, wolontariusz Niemiecko-Polskiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury.

Dzięki niemiecko-polskiemu współdziałaniu w siedzibie rodu Lehndorffów od 2017 roku odbywa się STN:ORT Pałac Festiwal, czyli tydzień kultury na terenie pałacu i dworu w Sztynorcie (STN:ORT Pałac Festiwal zainicjowała antropolog społeczny i twórczyni sztuki Hannah Wadle). Jak podkreślają sami organizatorzy: ożywienie pałacu oznacza zjednoczenie ludzi – dzielenie się historiami, które nas łączą.

O odbudowie pałacu w Sztynorcie na Mazurach przeczytasz również tu.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 26

 • 18
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Ruciane Tarasy
ReklamaA2 - Odysseya Yachts