ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

PGE Dystrybucja udostępnia mapy dla mazurskich żeglarzy

Pływanie po MazurachPoradniki28 kwietnia 2023, 16:11Komentarzy: 2
Linie napowietrzne nad rzeką Pisą
Linie napowietrzne nad rzeką Pisą fot. Materiał Partnera

PGE Dystrybucja, kontynuując ubiegłoroczną kampanię informacyjną, służącą poprawie bezpieczeństwa żeglarzy na Mazurach i Suwalszczyźnie oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów i osób korzystających z akwenów wodnych regionu, naniosła linie energetyczne na mapę szlaków żeglownych. Mapy zostały już udostępnione sternikom.

- Dzięki przygotowanym mapom chcemy zwrócić uwagę mieszkańców i turystów na czujność oraz rozwagę przy korzystaniu z wakacyjnych sportów wodnych w pobliżu linii energetycznych – podkreśla Jacek Płoński, dyrektor generalny PGE Dystrybucja Oddział Białystok - Pomimo wielu prowadzonych przez nas inwestycji i ciągłemu ograniczaniu liczby skrzyżowań sieci energetycznej napowietrznej z drogami wodnymi, wciąż jest wiele miejsc, gdzie należy uważać i stosować się do znaków, przepisów i dobrych praktyk żeglarskich – dodaje Jacek Płoński.

PGE Dystrybucja udostępnia mapy dla mazurskich żeglarzy

Żeglarze zwykle mają świadomość ryzyka, jakie niesie próba przepłynięcia z podniesionym masztem pod linią dystrybucyjną, jednakże zdarzają się przypadki niestosowania do znaków znajdujących się wzdłuż szlaków wodnych. W ubiegłym roku, w celu poprawy bezpieczeństwa podczas wypoczynku nad jeziorami PGE Dystrybucja rozpoczęła kampanię informacyjną wśród żeglarzy i turystów wypoczywających na terenie północno-wschodniej Polski. W ramach kampanii wykonano wyraźne oznaczenie skrzyżowań dróg żeglownych z liniami energetycznymi oraz udostępniono mapy najważniejszych szlaków wraz z potencjalnymi zagrożeniami. Przygotowane mapy są istotną informacją dla sterników, aby mogli zawczasu przygotować się do złożenia masztu - bez narażania załogi na ewentualne ryzyko porażenia prądem.

Instalacja znaków ostrzegawczych przy szlakach Wielkich Jezior Mazurskich
Instalacja znaków ostrzegawczych przy szlakach Wielkich Jezior Mazurskich

Od wielu lat białostocki oddział spółki realizuje inwestycje służące bezpieczeństwu wypoczywających nad akwenami wodnymi. Tylko w Rejonie Energetycznym Ełk przez ostatnie 10 lat PGE Dystrybucja skablowała pod powierzchnią wody lub wymieniła na izolowane ok. 15 linii przecinających zbiorniki wodne, kanały i rzeki m.in. w Ełku, Węgorzewie, Piszu, Orzyszu, Giżycku, Mikołajkach czy Rynu. Do 2025 roku zaplanowano modernizację 20 kolejnych odcinków linii kolizyjnych dla ruchu żeglarskiego.

Materiał Partnera

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 10
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Tło Dla Mew