ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Pijani sternicy zatrzymani przez policję na mazurskich jeziorach

Bieżące5 maja 2021, 6:58Komentarzy: 2
Pijani sternicy zatrzymani przez policję na mazurskich jeziorach

Policjanci zatrzymali pierwszych w tym sezonie nietrzeźwych sterników. Mieszkaniec Łodzi płynął jachtem żaglowym na silniku po Jeziorze Bełdany miał blisko 1 promil alkoholu w organizmie. 40-latek z Warszawy mając promil alkoholu w organizmie doprowadził do wywrócenia łodzi, do której kierowania nie powiadał uprawnień. Teraz mężczyźni odpowiedzą przed sądem.

Za nami majówka. Mimo, że pogoda nie była zbyt łaskawa nie zabrakło amatorów wypoczynku na wodzie. O bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, korzystających z uroków naszych jezior, dbali policyjni wodniacy. Funkcjonariusze reagowali na wszelkie niebezpieczne zachowania na wodzie i nad wodą oraz kontrolowali stan trzeźwości osób pływających po akwenach.

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w sobotę (1 maja br.) około godz. 18.00 na Jeziorze Orzysz. Ratownicy ze Stowarzyszenia „Podwodnik” otrzymali zgłoszenie, że na jeziorze przewróciła się łódka i dwie osoby wpadły do wody. Natychmiast przystąpili do działania powiadamiając o tym zdarzeniu policjantów. Ratownicy wyciągnęli z wody dwóch turystów. Nie wymagali oni pomocy medycznej.

Policjanci, którzy przyjechali na miejsce zdarzenia ustalili, że uratowani mężczyźni to mieszkańcy Warszawy w wieku 40 i 55 lat. Wyraźnie czuć było od nich alkohol. Funkcjonariusze sprawdzili ich stan trzeźwości. Młodszy miał blisko 1 promil alkoholu w organizmie, a starszy prawie 1,5 promila. Obaj zostali zatrzymani w policyjnym areszcie.

Wyjaśniając okoliczności tego zdarzenia policjanci ustalili, że za sterami łodzi stał 40-latek. W pewnym momencie trącił ster łokciem w wyniku czego łódź się przewróciła, a oni wpadli do wody. Żaden z nich nie posiadał uprawnień do kierowania łodzią z silnikiem zaburtowym o mocy 15 KM.

Po wytrzeźwieniu 40-letni mieszkaniec Warszawy usłyszał zarzut kierowania łodzią z silnikiem w stanie nietrzeźwości. Nie kwestionował swojej winy. Dodał tylko, że nie spodziewał się, że znajduje się jeszcze pod działaniem alkoholu.

Patrol wodniaków z Komisariatu Policji w Rucianem – Nidzie w niedzielę (2 maja br.) pełnił służbę m.in. na Jeziorze Nidzkim i Jeziorze Bełdany. W południe w okolicach miejscowości Wierzba policjanci zatrzymali do kontroli jacht żaglowy, który miał opuszczone żagle i płynął wyłącznie za pomocą wbudowanego silnika. Sternikiem był 45-letni mieszkaniec Łodzi.

Badanie stanu trzeźwości mężczyzny wykazało blisko 1 promil alkoholu w organizmie. Turysta usłyszał zarzut prowadzenia w ruchu wodnym łodzi żaglowej z silnikiem o mocy 15KM znajdując się w stanie nietrzeźwości. Jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2.

Policyjni wodniacy przypominają!

Szlak wodny jest jak droga. Jeśli pływasz łodzią motorową i jesteś pod działaniem alkoholu na poziomie od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie odpowiesz za wykroczenie. Jeśli stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila staniesz przed sądem jako sprawca przestępstwa, za które grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności.

Jeśli wypoczywasz pływając żaglówką bez silnika, kajakiem lub rowerem wodnym będąc pod wpływem alkoholu grozi za to kara grzywny do 500 złotych.

Na podstawie informacji Warmińsko-Mazurskiej Policji

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 22

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 5
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 4
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 3
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów