ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Piknik Country już po raz 40-ty w Mrągowie

Wydarzenia i imprezykoncerty27 stycznia 2021, 11:02
Piknik Country już po raz 40-ty w Mrągowie
 fot. UM Mrągowo

Choć trudno to sobie wyobrazić, to w tym roku będziemy świętowali już 40-tą rocznicę Pikniku Country. Warto wiedzieć, że dwie pierwsze edycje tego festiwalu nie odbywały się na Mazurach. Od trzeciej edycji jednak „stolicą muzyki country” w Polsce jest Mrągowo.

Ubiegłoroczna edycja Pikniku Country w Mrągowie odbywała się w warunkach obostrzeń pandemicznych. Na ten rok organizatorzy planują, aby festiwal odbył się w dniach 23-25 lipca.

O planach i zamierzeniach dotyczących tej imprezy w Mrągowie będziemy na bieżąco informować.

Teraz, w związku z 40-leciem Pikniku Country, przedstawiamy trochę historii tej wspaniałej imprezy na Mazurach.

Pierwszy Piknik Country odbył się w Jeleniej Górze i Karpaczu w dniach 23 – 26 sierpnia 1982 roku. Gwiazdami z zagranicy byli wtedy Mirek Novák & "Greenhorns" (CSRS), "100 Folk Celsius" (Węgry). Już wtedy wiadomo było, że goście z zagranicy są ważnym elementem Pikników Country.

Jesienią 1982 roku reżyser telewizyjnej „Dwójki” Zbyszek Proszowski kręcił reportaż na Mazurach. Po powrocie spotkał się z kolegami ze Stowarzyszenia Muzyki Ludowej Country i zaproponował, aby następny Piknik zorganizować właśnie w Mrągowie. Na przełomie stycznia i lutego 1983 Proszowski wspólnie z Korneliuszem Pacudą, znanym popularyzatorem muzyki country, przyjechali do Mrągowa, aby porozmawiać z władzami o organizacji Festiwalu. Wybrano miejsce, w błyskawicznym czasie z nieocenioną pomocą wojska wybudowano amfiteatr i od 1983 roku Piknik na dobre zagościł nad jeziorem Czos.

Festiwal stał się legendą

Piknik z roku na rok przyciągał coraz większą rzeszę widzów. Na scenie w Mrągowie chciały występować zespoły country z kraju i zagranicy. Wielu artystów chętnie wracało po pierwszej wizycie m.in. Western Union" & Larry Schuba (RFN), „Jim Craig (Szkocja)”, „Wilk und Friends" (NRD), "Kukuruza" (Rosja) i inne. Polskie zespoły przez Mrągowo trafiały do szerokiej publiczności. Swoimi występami publiczność porywali Tomasz Szwed, Lonstar, Paweł Bączkowski i "Strefa Country".

W 1986 r. w amfiteatrze zagrała pierwsza gwiazda z USA Rattlesnake Annie. Po niej przybyli nastepni m.in. George Hamilton IV, Freddy Weller, David Allen, Heathem Myles, Kathy Mattea.

Piknik w Mieście od 1995 roku

Był okres, kiedy mieszkańcy Mrągowa nie sprzyjali piknikowi. Receptą na zmianę okazała się propozycja zorganizowania od 1995 roku równoległej imprezy „Piknik w Mieście”, w ramach której od 1996 roku odbywają się koncerty, parada atrakcyjnych pojazdów, bryczek konnych i wielu innych atrakcji. Miasto zaczęło żyć festiwalem, a mieszkańcy uczestniczyć w imprezach otwartych. Piknikowi towarzyszą również imprezy okolicznościowe, m.in.: maraton pływacki, turniej brydżowy, wystawy.

"Wszystkie drogi..." hymnem Pikniku

W 1997 r. Cezary Makiewicz zdobył I nagrodę w ogólnopolskim konkursie na piosenkę inspirowaną muzyką country za utwór „Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa”. Piosenka spodobała się nie tylko jury, ale również podbiła serca festiwalowej publiczności i stała się hymnem Pikniku Country w Mrągowie. Również w 1997 roku Halina Gąsiorowska zaprasza do Mrągowa pierwszych harley’owców. Stali się oni na kilka lat tradycyjną dekoracją w amfiteatrze nad Jeziorem Czos.

Country Europa od 1989 roku

Podczas XVII festiwalu w 1998 roku zorganizowano pierwszy konkurs Country Europa. Nagrodę publiczności zdobyła wtedy polska grupa Colorado. Kolejne edycje nagradzały znanych i kochanych wykonawców country a w jury zasiadały światowe sławy jego gatunku, m.in. na w pierwszych edycjach Anita Cochran MC Kennard, Chad Brock.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Nowy Harsz