ReklamaA1 - port 69

Piramida w mazurskim miejscu mocy

Atrakcje16 sierpnia 2019, 23:13Komentarzy: 2
W 2018 roku piramida w Rapie przeszła gruntowny remont
W 2018 roku piramida w Rapie przeszła gruntowny remont  fot. Mazury24

Niedaleko Bań Mazurskich, w miejscowości Rapa (w pobliżu granicy z obwodem kaliningradzkim) znajduje się mauzoleum rodzinne rodu Farenheit. Piramida w Rapie uważana jest za jedną z najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych na Mazurach i zabytek unikatowy w skali kraju.

W XVIII w. Farenheitowie kupili wieś Angerapp i wybudowali siedzibę rodu w stylu neoklasycystycznym. Zafascynowani kulturą starożytnego Egiptu przedstawiciele tego rodu, w pobliżu swojej posiadłości wznieśli imponujący grobowiec rodzinny o kształcie piramidy. Jego twórcą prawdopodobnie był Bartel Thorwaldsen. Artysta ten znany jest między innymi jako autor stojących w Warszawie pomników Mikołaja Kopernika i ks. Józefa Poniatowskiego, rzymskiego grobowca papieża Piusa VII, a także monumentu, który przedstawia elektora bawarskiego Maksymiliana I.

Mauzoleum w lesie

Pierwsza w grobowcu spoczęła 3-letnia córka Fridericha Farenheita, uważanego za najbogatszego magnata w Prusach. Później pochowano tam również kilku członków rodu budowniczego piramidy Friedricha Heinricha. Przypuszcza się, że głównym celem budowy takiego mauzoleum była chęć odpowiedniej mumifikacji zwłok najbliższych.
Piramida znajduje się w lesie i wiedzie do niej piaszczysta alejka. Ma wysokość 15,9 m. Jej podstawa to kwadrat o wymiarach 10,4 x 10,4m. Posiada trzy otwory wentylacyjne. Trumny w grobowcu ułożone został na płaskim podłożu. Kąt pochylenia ścian zewnętrznych to 68-70° (wewnętrznych 51°52'). Warto zwrócić uwagę, że jest dokładnie taki sam, jak w piramidach w Egipcie.

Pozytywne promieniowanie z wnętrza ziemi

Radiesteci wskazują, że miejsce wybrane na lokalizację mazurskiej piramidy nie zostało wybrane przypadkowo. Przede wszystkim, według ich badań, jest to miejsce o „pozytywnym promieniowaniu” z wnętrza ziemi. Jest to więc tzw. „miejscem mocy”.

Grobowiec był zdewastowany

Podczas I i II wojny światowej grobowiec został zdewastowany przez Rosjan. Po 1945 r. nie został odbudowany i długo padał ofiarą wandali. Zwłoki złożone w trumnach były bezczeszczone. W wyniku wielu publikacji prasowych na temat piramidy w Rapie i odwiedzin licznych rzesz turystów, obiekt został w końcu odpowiednio zabezpieczony i odnowiony. Wejście zamurowano, a w oknach pojawiły się kraty. Uporządkowano również spoczywające tu zwłoki. Obiekt można więc oglądać tylko z zewnątrz oraz zajrzeć do środka przez okienka. Piramida została też w końcu wpisana na listę zabytków.

Zabytek unikatowy w skali kraju

Ostatnie badania archeologiczne wykluczyły romantyczną opowieść o istniejących pod piramidą w Rapie rozległych lochach gdzie być może mogły znajdować się ukryte kosztowności rodu Farenheitów.

W 2018 r. piramida przeszła gruntowny remont, została zabezpieczone przed niszczeniem, ponieważ wcześniej jej stan techniczny był już fatalny i groził w każdej chwili zawaleniem obiektu. Piramida w Rapie jest uważana za jedną z najbardziej tajemniczych atrakcji turystycznych na Mazurach i zabytek unikatowy w skali kraju. Według historyków, inicjator jej budowy był spokrewniony z Danielem Gabrielem Fahrenheitem, wynalazcą termometru rtęciowego i skali temperatur używanych w części krajów anglosaskich.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaB2 - The Boat Trip
ReklamaA2 - Jeziorak Yacht Club