ReklamaA1 - Stranda Oktoberfest

Piramida w Rapie na Mazurach. Dlaczego taki obiekt powstał?

BieżąceHistoria17 września 2022, 9:14Komentarzy: 3
Piramida w Rapie na Mazurach. Dlaczego taki obiekt powstał?
Piramida w Rapie. fot. Nadleśnictwo Czerwony Dwór

Na Mazurach znajdziemy wiele ciekawych miejsc owianych nie mniej interesującymi legendami. Jedno z nich znajduje się w miejscowości Rapa i jest rodowym mauzoleum, które zaprojektowano i wybudowano w formie piramidy. Tu pojawiają się legendy o klątwie rodem ze starożytnego Egiptu oraz miejscami niezwykłej mocy. A może powód powstania takiego obiektu jest całkiem inny?

Na Mazurach mamy wiele ciekawych, czasami nawet nietypowych zabytków. Wśród nich na pewno wyróżnia się piramida w Rapie, a więc mauzoleum rodowe rodu von Fahrenheid, tak tych od nietypowej skali mierzenia temperatury.

Dlaczego jednak zdecydowano się na budowę obiektu grobowego w takim właśnie kształcie? Tego nie wiadomo, ponieważ nie zachowały się żadne konkretne dokumenty czy informacje na ten temat. Wchodzimy więc w strefę typowych domysłów i poszlak.

Według niektórych dostępnych informacji odpowiedzialny za jej budowę był Friedrich Heinrich von Fahrenheid. Piramida miała powstać w 1811 roku dla trzyletniej córki Ninette. Dziewczynka zachorowała na szkarlatynę i zmarła.

Tu pojawia się kolejna legenda, która głosi, że za śmiertelną chorobę, którą zdiagnozowano u Ninette miała odpowiadać klątwa egipskiego boga Anubisa. Według przesądu jego dotknięcie wiązało się ze ściągnięciem na siebie nieszczęścia. To właśnie miała uczynić mała Ninette.

Friedrich von Fahrenheid miał być zafascynowany kulturą starożytnego Egiptu i z jednej z takich podróży miał przywieźć posążek Anubisa. Kiedy dziewczynka zmarła, zrozpaczony ojciec wybudował dla niej grobowiec w kształcie piramidy. Wymiary budowli w Rapie są zbliżone do tych, budowanych 4,5 tysiąca lat temu w Egipcie.

Być może zrozpaczony ojciec chciał, aby ciało jego dziecka przetrwało w nienaruszonej formie przez wiele lat.

To jednak nie wszystko. Według niektórych specjalistów w tej materii, na budowę piramidy w Rapie wybrano miejsce, w którym miała koncentrować się potężna energia z wnętrza Ziemi. Takie warunki miały sprzyjać procesowi mumifikacji zwłok córki.

Kolejna legenda związana z piramidą w Rapie dotyczy już czasów bardziej współczesnych. W latach 70-tych XX wieku w okolicznych gospodarstwach zaczęły masowo zdychać krowy. Okoliczni gospodarze, nie wiadomo, dlaczego swoje podejrzenia skierowali w kierunku „duchów” z piramidy.

Mieszkańcy niespodziewanie zdecydowali, że odetną zmumifikowanym ciałom głowy, by dusze zmarłych zaznały spokoju i zaprzestały dręczenia zwierząt. Zabieg ten przeprowadzono m.in. w Rapie, w grobowcu w Zakałczu Wielkim i innych pobliskich mogiłach.

Tyle legendy. Teraz trochę faktów. Jak informuje Gazeta Wyborcza, która poświęciła artykuł właśnie tej piramidzie na Mazurach, nie ma nigdzie potwierdzenia, jakoby rodzina Fahrenheid inspirowała się piramidami w Egipcie. Budynki w tym kształcie powstawały w tamtym czasie na terenie całej Europy. W samej Polsce znajduje się ich co najmniej kilka, np. w Różnowie (1780). Jedno ze źródeł podkreśla także, że forma obiektu jest raczej ukłonem w stronę symboliki popularnej organizacji, jaką była masoneria. Johann i Friedrich von Fahrenheid mieli być członkami królewieckiej loży masońskiej.

W piramidzie w Rapie spoczęło siedmiu członków rodu Fahrenheid. Grobowiec pozostał nienaruszony do początku XX wieku. Rosjanie splądrowali mauzoleum dwukrotnie: najpierw podczas I wojny światowej, a następnie podczas II wojny światowej.

Dopiero w 2015 roku miejscem tym zainteresowali się przedstawiciele Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy dokonali nieinwazyjnych badań. Rok później gmina zarządziła renowację. Obecnie obiekt stoi całkowicie zamknięty.

Zapraszamy również do obejrzenia naszego materiału filmowego, w którym o piramidzie w Rapie opowiada pasjonat i znawca Mazur Tadeusz Sakowski.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 1
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Marshalle

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - AZS Wilkasy