ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Pisz chce inwestować w drogi i rozwój turystyki

Bieżące25 stycznia 2021, 13:25
Pisz chce inwestować w drogi i rozwój turystyki
 fot. mazury24.eu

Chociaż budżet Pisza na Mazurach określany jest jako trudny, to miasto chce inwestować w remonty dróg oraz rozwój infrastruktury turystycznej. Wielkie nadzieje wiążę się tu z Mazurską Pętlą Rowerową.

Tegoroczne dochody miasta mają kształtować się na poziomie ponad 152 mln zł. Dla porównania projekt ubiegłorocznego budżetu zakładał wpływy o ponad 7 mln niższe. Ich wzrost jest skutkiem pozyskania środków zewnętrznych, m.in. unijnych. Deficyt budżetowy, czyli różnica między wpływami, a wydatkami zostanie pokryta nadwyżką z lat ubiegłych w wysokości ponad 4,8 mln zł.

Niestety, jest też druga, ciemniejsza strona medalu. Rosnących wydatków bieżących nie rekompensują, ani wpływy podatkowe, ani subwencja ogólna.

– Tylko w subwencji oświatowej ustalonej gminie na ten rok w wysokości około 18 mln zł nie mieszczą się zgłoszone przez szkoły plany finansowe na płace wraz z pochodnymi – łącznie ponad 28 mln zł. A to oznacza, że Gmina Pisz będzie musiała pokryć tę różnicę ze środków własnych. Znaczącym obciążeniem tegorocznego budżetu są też przypadające do spłaty raty kapitału zaciągniętych kredytów oraz odsetki stanowiące obsługę długu, w łącznej kwocie powyżej 4,3 mln zł. Na szczęście 2022 rok powinniśmy witać z… zerowym zadłużeniem. To będzie nasz sukces. Tym większy, że wpływy z PIT i CIT będą niższe, jednocześnie ten rok jest już siódmym z rzędu, w którym nie podnosimy podatków – zaznacza Andrzej Szymborski, burmistrz Pisza.

Jeszcze kilka lat temu - w 2014 roku, który Gmina Pisz kończyła z aż około 63 mln długiem, w scenariusz wyjścia z zapaści finansowej trudno było uwierzyć. Zaciskanie pasa, chociaż początkowo trudne do zaakceptowania, przyniosło znakomite efekty. W 2015 r. zadłużenie spadło do 55 mln zł, by w 2019 r. osiągnąć poziom blisko 11,6 mln zł, aż wreszcie do spłaty pozostało wyżej wspomniane 4,3 mln zł.

– Stworzenie dobrych warunków dla rozwoju biznesu, powiązane z podkreśleniem atutów inwestycyjnych są jednymi z kluczowych czynników przyciągających potencjalnych inwestorów – twierdzi Andrzej Szymborski, burmistrz Pisza.

W związku z tym Gmina nie będzie szczędziła pieniędzy na budowę dróg. Na ten cel wyda ponad 27 mln zł. Przebudowy doczeka się dziewięć ulic na Osiedlu „Reganówek”, tj. ul. Wilcza, Rysia, Pszeniczna, Smocza, Piwna, Żytnia, Suwalska, Misińskiego oraz Miodowa. Remonty obejmą także ulicę Jagodną, Matejki, odcinek łączący Szeroki Bór Piski z drogą krajową nr 58.

Dzięki budowie oświetlenia i monitoringu będzie bezpieczniej na skateparku i jego najbliższych okolicach.

W najbliższych dwunastu miesiącach będą kontynuowane długofalowe przedsięwzięcia, na które Gmina Pisz pozyskała dofinansowanie z wyżej wspomnianych środków unijnych. Chodzi przede wszystkim o dalszą budowę Mazurskiej Pętli Rowerowej (wkład własny ponad 4,8 mln zł) oraz modernizację i przebudowę Piskiego Domu Kultury.

Lada chwila zostanie oddany do użytku, zlokalizowany na ul. Tęczowej, Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Na jego budowę zabezpieczono w tegorocznym budżecie kwotę ponad 1,5 mln zł.

Z kolei 900 tys. zł zarezerwowano na modernizację targowiska miejskiego w Piszu. Realizacja tego zadania uzależniona jest od uzyskania dofinansowania z funduszy unijnych.

Projekt budżetu spotkał się z pozytywną oceną większości radnych.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Sailing Machine