ReklamaA1 - Strefa Kibica Sztynort

Planowanie zagranicznych wyjazdów: Od czego zacząć?

Pozostałe22 maja 2024, 7:52
Widok z góry na mapę świata, na niej paszport i stary aparat.
Widok z góry na mapę świata, na niej paszport i stary aparat. fot. 

Planowanie zagranicznych wyjazdów może być emocjonującym, ale i czasami skomplikowanym procesem. Aby zapewnić sobie udaną podróż, istotne jest odpowiednie przygotowanie i organizacja. Ale od czego właściwie zacząć?

Sprawdź ważność dokumentów tożsamości

Po pierwsze, upewnij się przed wyjazdem, że cała rodzina ma ważne paszporty. Ten dokument rzadko wyciągany jest z szuflady i nagle może się okazać, że minął jego termin ważności.

Paszport biometryczny wydawany jest na 10 lat dla osób dorosłych, zaś osoby niepełnoletnie przed ukończeniem 12. roku życia otrzymują paszport tylko na 5 lat. Dlatego dość często okazuje się, że to właśnie najmłodsi członkowie rodziny nie mają już ważnego paszportu, bądź w ogóle nigdy nie mieli jeszcze wyrabianego takiego dokumentu, a jest on potrzebny na zagraniczny wyjazd.

Gdzie wyrobić paszport? W całej Polsce są specjalne punkty paszportowe. Uwaga, bo czas oczekiwania na wyrobienie paszportu, zwłaszcza w sezonie urlopowym, może wynieść nawet kilka tygodni. Z dobrych informacji, dość łatwo jest wyrobić paszport dla dziecka, bo można to zrobić online i w niektórych przypadkach nawet bez obecności dziecka, a konkretnie:

 • dla dzieci do 12. roku życia dopuszczone jest składanie wniosków online, ale można to zrobić również w urzędzie,
 • przy składaniu wniosku o paszport dla dzieci do 5. roku życia dziecko nie musi być w urzędzie ani przy wnioskowaniu, ani przy odbiorze paszportu,
 • dziecko od 12. roku 18. roku życia musi być obecne w urzędzie przy składaniu wniosku o paszport, ale przy odbiorze dokumentu jego obecność nie jest konieczna,
 • dla małoletnich między 12. a 18. rokiem życia nie ma możliwości składania wniosku o paszport przez internet.

Przeczytaj więcej o tym jak wyrobić paszport?

Planujesz wakacje bez paszportu? Zatem sprawdź, czy masz ważny dowód osobisty, bo bez choćby jednego ważnego dokumentu nie możesz wyjechać poza granicę kraju. Musisz mieć ważny dokument by przejść kontrolę lotniskową. Choćbyś nawet podróżował po strefie Schengen samochodem i przekraczał granice bez kontroli, to powinieneś mieć ważny dokument tożsamości w razie jakiejkolwiek kontroli drogowej czy kontaktu ze służbami mundurowymi lub wizyty w szpitalu.

Jeśli mowa już o aucie, to gdy planujesz podróż tym środkiem transportu, pamiętaj też by mieć ważne i akceptowane w kraju, do którego jedziesz prawo jazdy.

Sprawdź, czy jest wymagana wiza

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy do celu podróży wymagana jest wiza. Wizy mogą być konieczne dla niektórych krajów, więc warto wcześniej zweryfikować, czy potrzebujemy odpowiedniego dokumentu wizowego. Często wizy można wyrobić z wyprzedzeniem przez Internet, uiszczając niewielką opłatę i otrzymać dokument od ręki. Wtedy szybciej przebiegnie odprawa paszportowa po przylocie na miejsce. Czasem na wizę trzeba poczekać, wiec warto załatwić to zawczasu.

W niektórych jednak krajach wizę można dostać dopiero przy przekraczaniu granicy, płacąc za nią na miejscu. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy można płacić kartą czy trzeba mieć odliczona gotówkę na wizy dla wszystkich członków rodziny.

Sprawdź, czy są szczególne wymagania zdrowotne

W niektórych krajach mogą być wymagane szczepienia lub zalecane szczepienia przeciwko pewnym chorobom. Warto sprawdzić, czy do miejsca, do którego się udajemy, obowiązują jakiekolwiek zalecenia zdrowotne w tym zakresie. Należy również dowiedzieć się, czy istnieją jakiekolwiek inne szczególne wymagania zdrowotne, które trzeba spełnić przed podróżą. Mogą to być na przykład testy COVID-19, zaświadczenia o stanie zdrowia, czy inne dokumenty medyczne np. aktualne książeczki szczepień.

Wyrób EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest ważnym dokumentem zapewniającym dostęp do opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej oraz niektórych innych krajach europejskich. Warto wyrobić ten dokument przed wyjazdem, aby mieć pewność, że będziemy mogli skorzystać z opieki medycznej w razie potrzeby. EKUZ można wyrobić od ręki w każdej placówce NFZ.

Kup ubezpieczenie turystyczne

Niezależnie od EKUZ, dobrze jest również nabyć ubezpieczenie turystyczne. EKUZ daje bowiem jedynie podstawową opiekę zdrowotną. Ubezpieczenie turystyczne może zapewnić kompleksową ochronę, w tym ochronę kosztów leczenia za granicą, NNW, czy na wypadek utraty bagażu podczas podróży.

Dowiedz się też więcej: EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Zaplanuj podróż

Niektórzy lubią spontaniczne wyjazdy, ale jednak lepiej jest, zwłaszcza gdy podróżuje się z dziećmi i w wysokim sezonie, zadbać o zaplanowanie podroży, to jest:

 • zarezerwowanie środków transportu, czyli kupienie biletów lotniczych, pociągowych czy autobusowych,
 • zarezerwowanie zakwaterowania: hotelu, apartamentu czy hostelu; można też kupić zorganizowaną wycieczkę z biura podroży, z dojazdem własnym lub już zaplanowanym przez biuro.

Zabierz niezbędne rzeczy

Kobieta i dziecko pakują walizkę, siedzą na podłodze koło szafy.
Kobieta i dziecko pakują walizkę, siedzą na podłodze koło szafy.

Przed wyjazdem należy upewnić się, że posiadamy wszystkie potrzebne dokumenty, takie jak paszport, wiza, bilety lotnicze (i że dokonaliśmy odprawy!) czy potwierdzenia rezerwacji.

Ostatnim, ale ważnym krokiem jest pakowanie. Nie zapomnij również o niezbędnych podręcznych przedmiotach, takich jak dokumenty, lekarstwa czy ładowarki.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Port parking Giżycko
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka