ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Pływające platformy wrócą na mazurskie jeziora. Bez reklam Toyoty

4 sierpnia 2019, 11:05Komentarzy: 1
Pływające platformy wrócą na mazurskie jeziora. Bez reklam Toyoty

W czerwcu na mazurskich jeziorach pojawiły się pływające platformy bezpieczeństwa. Ta akcja wzbudziła jednak spore kontrowersje i całą falę krytyki w internecie. Chodziło o olbrzymie reklamy promujące samochody Toyoty. Platformy usunięto ale teraz ponownie wracają – jednak już bez wizualizacji marki sponsora.

Toyota Motor Poland we współpracy z Mazurskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym wraca z akcją „Bezpieczne Mazury”. Na mazurskich jeziorach ponownie rozmieszczono platformy bezpieczeństwa. Tym razem bez reklam sponsora. Są jedynie tablice informacyjne z numerem ratunkowym nad wodą.

Reklamy w ogniu krytyki

Przypomnijmy, że w czerwcu Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe rozpoczęło akcję zaczęło wodować na jeziorach zakotwiczone platformy pogodowe, które miały informować o warunkach i ostrzegać przed zagrożeniami. Ufundował je koncern motoryzacyjny Toyota Motor Poland. Platformy miały pomóc błyskawicznie reagować na gwałtowne zmiany pogodowe oraz ostrzegać żeglarzy i turystów o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Toyota przekazała także ratownikom MOPR trzy terenowe Hiluxy jako lądowe wsparcie dla ich działań. Platformy umieszczono w strategicznych miejscach na mazurskich jeziorach.

Na okleinach platform umieszczono duży billboard z reklamą modelu Toyota RAV4 oraz numerem ratunkowym nad wodą. To nie spodobało się internautom i użytkownikom, którzy niemalże prześcigali się w krytykowaniu Toyoty za to, że pod pozorem akcji dotyczącej bezpieczeństwa na jeziorach nachalnie wplotła w krajobraz „dziewiczych dotychczas Mazur” olbrzymie reklamy swojego samochodu.

Tomasz Kurowicki z Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w rozmowie z Wirtualnemedia.pl tłumaczył w pierwszych dniach lipca, że MOPR nie miał wpływu na to, czym oklejone będą platformy pogodowe, i skupia się przede wszystkim na promowaniu bezpieczeństwa oraz numeru ratunkowego, który wśród wodniaków i mazurskich turystów w większości nie jest znany. Z kolei Toyota odpowiadała, że akcja ma służyć promowaniu bezpieczeństwa i numeru ratunkowego działającego nad wodą.

Akcja zakończona i…ponownie rozpoczęta

Toyota wspólnie z MOPR – po fali krytyki -  zdecydowały się zakończyć akcję „Bezpieczne Mazury”, platformy usuwano.  Teraz jednak akcja wraca na Mazury i ma potrwać do października. Tym razem na jeziorach zostaną zainstalowane 24 platformy bezpieczeństwa w kluczowych lokalizacjach.

- Najnowsza odsłona akcji Bezpieczne Mazury to kompletny system komunikujących się ze sobą 24 inteligentnych platform bezpieczeństwa, które nie tylko dostarczają kompletne informacje o warunkach pogodowych i podgląd obrazu z kamer 360 stopni, ale także pozwalają na sprawne przeprowadzenie akcji ratunkowej. Razem z Mazurskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym jesteśmy przekonani, że obecna odsłona akcji pozwoli wszystkim, którzy chcą spędzić wakacje na Mazurach, odpoczywać komfortowo i bezpiecznie– powiedział Robert Mularczyk.

Na platformach umieszczono tablicę informacyjną z ratunkowym numerem telefonu oraz numerem platformy, dzięki któremu można podać swoją lokalizację. Toyota podkreśla, że tablice mają takie wymiary, aby kluczowe informacje były czytelne z odległości 500 metrów.

Platformy pomogą ratownikom i poszkodowanym

Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego MOPR dysponuje mapą punktów rozmieszczenia 24 platform, co pozwala ratownikom bardzo szybko dotrzeć do osób potrzebujących pomocy. Z platform usunięto całkowicie krytykowane kilka tygodni temu reklamy.

Specjalna konstrukcja platformy bezpieczeństwa zapewnia stabilne schronienie dla 8 osób w razie złej pogody lub innej sytuacji awaryjnej. Na przykład, gdy łódka nabiera wody, można zacumować uszkodzoną jednostkę przy platformie i poczekać na niej na pomoc. Te stabilne obiekty rozmieszczone w najbardziej niebezpiecznych miejscach na szlakach żeglownych i w kanałach oraz w pobliżu portów, plaż i przystani – zapewniają także stanowisko do przeprowadzenia reanimacji i resuscytacji oraz do podjęcia poszkodowanego technikami linowymi na pokład śmigłowca ratowniczego. 

- Wymiary platformy bezpieczeństwa – 12 m długości i 2,5 m szerokości – oraz odpowiednio umieszczony środek wypornościowy zapewniają stabilność konstrukcji przy średnich niekorzystnych warunkach pogodowych na Mazurach – podkreśla Mariusz Pędziński, konstruktor platform bezpieczeństwa i właściciel Sun Port Ekomarina. – Tablica informacyjna i jej mocowanie stanowią element konstrukcyjny, który pomaga ustabilizować platformę, ustawiając ją w linii wiatru oraz wzdłuż fali. Tablica musi mieć wysokość 3 m, ponieważ na tej wysokości są zamocowane czujniki wiatru. To odpowiada średniemu środkowi powierzchni ożaglowania na jachtach i zapewnia rzeczywisty pomiar wiatru.

Platformy będą informować i ostrzegać

Ważnym elementem wyposażenia platformy są dwie kotwice, a także stanowiący dodatkowe zabezpieczenie czujnik położenia GPS, stale monitorujący lokalizację platformy. System opiera się na sieci platform bezpieczeństwa, wyposażonych w nowoczesne stacje pogodowe. Stacja meteorologiczna obejmuje czujniki kierunku i prędkości wiatru, działające w zakresie 0-108 km/h, temperatury wody o zakresie od 0 do 45 stopni Celsjusza, a także temperatury powietrza, wilgotności i ciśnienia atmosferycznego.

Mierzy również poziom zafalowania i opadów. Platforma jest ponadto wyposażona kamerę obrotową 360 stopni, panel fotowoltaiczny, bank rezerwy energetycznej oraz router WiFi. Informacje zebrane z każdej platformy są przesyłane sygnałem cyfrowym do Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego MOPR w Giżycku, gdzie dane są analizowane. Informacje o pogodzie pochodzące z każdej platformy można sprawdzić na stronie MOPR . To szczególnie ważne dla mniej doświadczonych żeglarzy. 

Źródło: toyota.pl

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew