ReklamaA1 - Wioska Surfów

Podstawowe części motocyklowe, które powinien znać każdy motocyklista

Pozostałe25 czerwca 2024, 12:26
Podstawowe części motocyklowe, które powinien znać każdy motocyklista

Przyjemność z jazdy motocyklem to oczywiście najmilszy efekt posiadania jednośladu, ale żeby móc cieszyć się z podróży, warto wiedzieć, jak zbudowany jest pojazd i jak dbać o poszczególne części. Dowiedz się, kiedy przychodzi czas na wymianę i jakiś środków używać do konserwacji.

Czysty łańcuch, naładowany akumulator, dobrze pracujący tłumik - to tylko kilka przykładów podstawowych części motocyklowych, które zapewniają komfortową jazdę na co dzień. Wymagają jednak tego, żeby dokładnie o nie dbać, dlatego dobrze znać ich funkcje i sposób działania. Uzupełnij swoją wiedzę na temat podstawowych części motocyklowych i zadbaj odpowiednio o swój jednoślad.

Przegląd części motocyklowych - łańcuch

Łańcuch motocyklowy to bez wątpienia najpopularniejszy sposób na przenoszenie napędu w motocyklach. Jego niewątpliwym atutem jest żywotność, gdyż w porównaniu np. do pasa napędowego, cechuje się znacznie większą trwałością. Jak już wspomnieliśmy, podstawowym zadaniem łańcucha motocyklowego jest przeniesienie napędu na koła. Oczywiście oprócz najbardziej oczywistego elementu tego układu, pod pojęciem łańcucha rozumiemy także rolki, sworznie, a także płytki zewnętrzne i wewnętrzne. Często spotykane są także uszczelniacze. Aby maszyna działała bez zarzutu, każdy z tych elementów powinien mieć zapewnione odpowiednie smarowanie. Niezbędna jest także czystość, dlatego łańcuch motocyklowy wymaga od użytkowników odpowiedniej konserwacji. Jak o to zadbać?

Zanim zabierzemy się za czyszczenie, warto monitorować jeden z najistotniejszych aspektów, które wpływają na prawidłowe działanie łańcucha motocyklowego, czyli jego naprężenie. Pamiętajmy, że łańcuch nieustannie poddawany jest obciążeniu, dlatego z czasem nawet najlepsze modele wymagają konserwacji i regulacji. Urwanie łańcucha podczas jazdy może grozić urazem nogi i wypadkiem.

Regulację łańcucha najlepiej zostawić specjalistom, natomiast właściciele motocykli powinni dbać o czystość tego układu. Producenci zalecają, aby w przypadku standardowej trasy czyszczenie odbywało się co 500-800 przejechanych kilometrów, natomiast jeśli jednoślad poruszał się w trudnych warunkach, mycie zaleca się nawet co 300 km. Czyszczenie wiąże się z koniecznością ponownego nasmarowania łańcucha. Do tego zadania niezbędny będzie smar do łańcuchów. Dobrej jakości produkty tego rodzaju znajdziecie w sklepie Inter Motors. Wystarczy wejść na stronę https://www.intermotors.pl/oferta/smar-do-lancuchow-5010249~92118 i wybrać odpowiedni produkt.

Jakie są podstawowe części motocyklowe? Pamiętaj o akumulatorze

Kontynuujemy nasz przegląd części motocyklowych i zwracamy uwagę na nieoczywisty element, jakim jest akumulator motocyklowy. Sensu posiadania sprawnego akumulatora nie trzeba chyba wyjaśniać, natomiast warto wiedzieć, jak o dbać o tę część, aby nie musieć regularnie kupować nowych baterii. Chodzi tu przede wszystkim o okres jesienno-zimowy, kiedy po zakończeniu sezonu motocyklowego maszyna trafia na parking bądź do garażu. Poza standardowymi czynnościami związanymi z konserwacją motocykla na zimę, jak dolanie paliwa czy dokładne mycie, należy też pamiętać o wyjęciu akumulatora i przechowywaniu go w miejscu, które będzie suche, a temperatura nie będzie zbyt niska. W przeciwnym razie konieczny będzie zakup nowego akumulatora rozruchowego. Jeśli zdarzy się, że będziecie potrzebować nowego sprzętu, koniecznie sprawdźcie ofertę Inter Motros na stronie https://www.intermotors.pl/oferta/akumulator-rozruchowy-5090003~1.

Dedykowany model czy własna modyfikacja? Tłumiki motocyklowe

Jeśli mielibyśmy wskazać podstawowe części motocyklowe, które najczęściej podlegają różnego rodzaju domowym modyfikacjom, wskazalibyśmy na tłumik. Wielu miłośników jednośladów nadal hołduje regule - im głośniej, tym lepiej i w związku z tym w domowym zaciszu majstruje przy swoich układach wydechowych. Jednocześnie część motocyklistów zapomina, jakie jest podstawowe zadanie tłumika. Cały układ wydechowy powinien redukować ilość szkodliwych substancji w spalinach, a także zmniejszać hałas generowany przez motocykl. Dlatego jest to część, którą należy nie tylko czyścić, ale także po czasie wymienić na nowy, najlepiej zalecany przez producenta. Wchodząc na stronę https://www.intermotors.pl/oferta/tlumik-6010053 znajdziecie w opisach produktów dokładne wskazania, do jakich modeli będzie odpowiedni dany tłumik. To spore ułatwienie w znajdywaniu właściwych części do swojego jednośladu.

Dbaj o żywotność i bezpieczeństwo

Nasz krótki poradnik na temat podstawowych części motocyklowych kończymy dwoma kluczowymi aspektami dla każdego motocyklisty. Na początek bezpieczeństwo. Na jego poziom bezpośrednio wpływają solidne lusterka motocyklowe. Zatem jeśli zdarzy się Wam, że element ten pęknie lub uszkodzi się w inny sposób, nie czekajcie i wejdźcie na stronę https://www.intermotors.pl/oferta/lusterko-7612000~5463, gdzie znajdziecie akcesoria odpowiednie dla swoich maszyn.

Z kolei przed rozpoczęciem sezonu motocyklowego (lub przed zimowaniem motocykla w garażu) pamiętajcie o wymianie oleju silnikowego. Zapewni on właściwe smarowanie oraz płynną pracę motoru. Jakościowe produkty znajdziecie jak zwykle w Inter Motors. Wystarczy wejść na stronę https://www.intermotors.pl/oferta/olej-silnikowy-5010178~3224 i wybrać olej, który usprawni pracę silnika i zapewni mu długą, bezawaryjną żywotność.

ReklamaC1 - PGE Dystrybucja

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Rumszewicz
ReklamaA2 - Sailing Machine