ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Podsumowanie 2019 roku na Mazurach z naszej perspektywy cz. 1

Bieżące31 grudnia 2019, 15:07Komentarzy: 1
Podsumowanie 2019 roku na Mazurach z naszej perspektywy cz. 1

Ostatni dzień roku to idealny moment aby podsumować ostatnie 12 miesięcy. To czas na szukanie motywacji w kolejnym roku i zrobienie rachunku, nie tylko sumienia. W końcu przychodzi czas na noworoczne postanowienia, które jak to zwykle bywa, mają najkrótszy okres życia ze wszystkich naszych planów…

Wszystko co działo się w ostatnich 12 miesiącach na Mazurach postaramy się przedstawić z naszej perspektywy. Zapewne nie wrócimy do wielu wydarzeń istotnych dla Was - wszędzie i cały czas na Mazurach nas po prostu nie było. Dodatkowo do 8 lipca bardzo mocno absorbowało nas uruchomienie serwisu mazury24.eu.

Co zatem wydarzyło się w 2019 roku?

 • Port w Sztynorcie po wielu latach stagnacji znalazł nowego właściciela. Nowy Sztynort (taką nazwę przyjął port) zaczął się odradzać i wracać do stylu z lat świetności. Czy to się udało? - odpowiedź znają wszyscy, którzy w tym roku odwiedzili to popularne miejsce.
 • Rozpoczęto budowę Śluzy Guzianka II. Ma ona odciążyć ruch statków pasażerskich na Śluzie Guzianka I już w 2020 roku (pierwsza śluza ma przejść również szybki remont do sezonu letniego 2020).
 • Po pojawieniu się dokładnych informacji na temat budowy drogi ekspresowej przez Mazury - rozpoczęto konsultacje społeczne na temat wyboru wariantu trasy. Ruszyły akcje Ratujmy Mazury oraz Tiry Nie przez Jeziora.
 • Zakończono przedłużający się remont kanału Niegocińskiego, łączącego jeziora Niegocin oraz Tajty. Skończyła się kilkuletnia mordęga przeprawienia przez Giżycko i kanał Łuczański.
 • W czerwcu w Mamerkach szukano Bursztynowej Komnaty. Miejsce, które wzbudziło tyle sensacji okazało się nieczynną od lat studzienką, pustą i niestety pozbawioną “skarbów”. Wydarzeniem zainteresowali się wszyscy, prawie tak samo jak zaginionym złotym pociągiem .
 • Na jeziorach pojawiły się Platformy Bezpieczeństwa, które w związku z mocno reklamową kreacją projektu spotkały się z oburzeniem żeglarzy i mieszkańców. Po zmianie wyglądu pełniły swoją rolę do końca sezonu kilkunastokrotnie ułatwiając podjęcie akcji ratunkowej i setki razy pomagając żeglarzom.
 • Rozpoczęto budowę nowoczesnej promenady w Mikołajkach. Inwestycja o wartości 45 mln zł ma być zakończona w sezonie 2020 (niecierpliwie czekamy).
 • Keja przy moście Sztynorckim została wyremontowana i pojawił się nowy zarządca. To niewielkie miejsce o wielkim znaczeniu dla żeglarzy odzyskało należny blask.
 • Krzysztof Gajewski i Michał Jeka starali się w lipcu przepłynąć 170 km po szlakach WJM bez pianki. Niestety po 20 godzinach i pokonaniu 52 km Krzysztof się wycofał, Michał wytrzymał 13,5 godziny dłużej przepływając 78,7km. Tym samym Krzysztof Gajewski ustanowił nowy rekord Polski w pływaniu długodystansowym! Główny powód przerwania próby? - zbyt zimna jak na lipiec woda (18 stopni). Dwaj śmiałkowie zapowiedzieli powrót na Mazury w 2020 roku.
 • W miejscu, w którym poprzedni właściciele starali się wybudować port przez ostatnie kilkanaście lat powstał nowy Port Mix Mamry. Jest to jeden z większych portów na Mazurach i jednocześnie jedyny na północnym brzegu jez. Mamry.
 • W dniach 3-4 sierpnia odbyła się XXI edycja naszym zdaniem największej imprezy na Mazurach - Mazury Air Show.
 • W dniach 8-11 sierpnia po raz kolejny odbyła się “Operacja Boyen”, jedna z lepiej zorganizowanych inscenizacji bitwy w Polsce.
 • Lotnisko w Szymanach notuje kolejny wzrost obsługi pasażerów wśród lotnisk obsługujących do 1mln pasażerów rocznie. Dzięki lotnisku, Mazury stały się dużo bardziej dostępne. 
 • 18 sierpnia na jeziorze Kisajno zginął Piotr Wożniak - Starak. Znany producent filmowy wypadł z łodzi motorowej. Po kilku dniach poszukiwania znaleziono jego ciało. Jego prochy spoczęły w rodzinnej posiadłości w miejscowości Fuleda.
 • 8 września odbyła się XII edycja Mazurskich Targów Sportów Wodnych w Strandzie, w Giżycku.
 • Zakończono budowę kładki w Giżycku nad Kanałem Łuczańskim. Budowa nowej kładki trwała ponad rok. Niestety nie udało się jej uruchomić w sezonie letnim. Dziś już działa, posiada piękną iluminację i ucieszy wielu z nas na kolejną Majówkę.

To tak w skrócie i z naszej perspektywy. Oczywiście wydarzeń na Mazurach w 2019 roku były tysiące: prawie 500 koncertów, kilkadziesiąt mniejszych lub większych regat, dziesiątki festynów, jarmarków, festiwali oraz wydarzeń sportowych. Jeśli jakieś wydarzenie specjalnie zapadło Wam w pamięci - dodajcie zdjęcia i opis w komentarzach.

Pogoda i Lato 2019

Moment, na który czeka się przez całą zimę i pierwsze tygodnie wiosny - lato, tego roku na Mazurach nie było zbyt spektakularne. Od maja do końca września, mieliśmy tylko kilka dni z temperaturą powyżej 30 stopni, mimo upałów na południu Polski. Najpiękniej było od końca maja do końca czerwca. Lipiec na Mazurach niestety wygląda prawie w każdym roku tak samo. Sierpień i wrzesień w 2018 roku był zdecydowanie cieplejszy. Mimo, tego, amatorów kąpieli i sportów wodnych nie brakowało. 

Niestety ten rok okazał się najbardziej tragiczny pod względem utonięć - na Warmii i Mazurach w 2019 roku utonęły 32 osoby (2015 - 26, 2016 - 7, 2017 - 18, 2018 - 22), czyli najwięcej od 5 lat.

Podsumowanie

Czy można zatem mówić o udanym roku 2019? Ostatecznie o naszym zadowoleniu decydują pojedyncze momenty i ludzie którzy stali przy naszym boku, a nie rozpoczęte czy zakończone remonty, lepiej lub gorzej przebyte rejsy, mniej lub bardziej słoneczne dni. Dla nas rok 2019 był wyjątkowy… o tym jednak w kolejnym artykule...

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

 • 10
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Nowy Harsz