ReklamaA1 - Gertis

Podsumowanie kadencji burmistrzów mazurskich miast. Co się działo w Szczytnie?

Bieżące29 marca 2024, 14:29
Podsumowanie kadencji burmistrzów mazurskich miast. Co się działo w Szczytnie?
 fot. UM Szczytno.

Już za kilka dni czekają nas wybory samorządowe. Z tej okazji postanowiliśmy zadać kilka pytań burmistrzom mazurskich miast w sprawie mijającej kadencji. Tym razem prezentujemy rozmowę z burmistrzem Szczytna, Krzysztofem Mańkowskim.

Jak Pan ocenia mijające 5 lat samorządu? Co udało się zrobić? Co jest Waszym sukcesem?

Mijające 5 lat samorządu Miasta Szczytno było szczególne i z pewnością niezwykle wymagające. Był to wyjątkowy czas, w którym przyszło nam przeprowadzić miasto przez największe kryzysy w historii polskiego samorządu. Pandemia COVID-19, hiperinflacja, wzrost cen energii i paliw oraz wojna w Ukrainie i kryzys uchodźczy to wyzwania, którymi musieliśmy stawić czoła i wznieść się na wyżyny swojej cierpliwości, kreatywności oraz wytrwałości. Mimo tych trudności udało się zrealizować wiele projektów rozwijających Szczytno i podnoszących jakoś życia mieszkańców. Naszym sukcesem są bez wątpienia zrealizowane inwestycje, w tym 29 wyremontowanych dróg, zmodernizowanie Stadionu Miejskiego, rewitalizacja Zamku Krzyżackiego, częściowe zagospodarowanie Placu Juranda, rozbudowa nowych osiedli mieszkaniowych, poprawa bezpieczeństwa na drogach, ale także organizacja imprez sportowo-kulturalnych, których liczba z roku na rok była coraz większa. Myślę też, że bardzo dobrze poradziliśmy sobie z kryzysem uchodźczym i opieką nad obywatelami Ukrainy, którzy przybyli do Szczytna w poszukiwaniu schronienia.

Czego nie udało się dokonać mimo planów i zamierzeń? Co stanęło na przeszkodzie?

Wiele panów i zamierzeń pokrzyżowała bez wątpienia pandemia koronawirusa. Zaplanowane imprezy i wydarzenia, takie jak Dni i Noce Szczytna ze względów bezpieczeństwa nie mogły zostać zorganizowane. To samo tyczy się inwestycji, których realizacja się przedłużała lub ostatecznie nie doszła do skutku. Nie udało się również „pozbyć się” szpecącej piękny krajobraz Szczytna Wieży Ciśnień. Zdawaliśmy sobie sprawę, że łatwo nie będzie. Pomimo wielu prób rozmów z właścicielami nie udało się osiągnąć porozumienia chociaż było już bardzo blisko. Mamy jednak nadzieję, że to tylko kwestia czasu i w przyszłej kadencji dopniemy swego.

Jakie inwestycje turystyczne powstały na terenie miasta lub w okolicach?

Jedną z większych inwestycji, które powstały na terenie Szczytna były zrewitalizowane ruiny Zamku Krzyżackiego. Przyciągają one z roku na rok coraz większą ilość odwiedzających. Uzupełnieniem zrewitalizowanego Zamku był kolejny projekt mający na celu poprawę atrakcyjności i nowoczesności obiektu. W ramach tego zadania powstała m.in. aplikacja na urządzenia mobilne przedstawiająca rekonstrukcję pomieszczeń w dawnym Zamku za pomocą wirtualnej rzeczywistości. Do Sali Wystawienniczej Całorocznej Zamku został przeniesiony również Punkt Informacji Turystycznej w Szczytnie. Na terenach zielonych przy ul. Pasymskiej powstało również miejsce rekreacji w postaci hamaków oraz tężnia solankowa.


 

Jak oceniacie możliwość wydłużenia sezonu turystycznego na Mazurach? Co trzeba zmienić?

Nie da się ukryć, że Mazury tętnią życiem turystycznym głównie w okresie wakacyjnym. Mają na to wpływ nie tylko pogoda, ale także infrastruktura turystyczna oraz atrakcje zapewniane przez miasta. Wydłużenie sezonu turystyczne jest możliwe, ale potrzebne są ku temu odpowiednie zaplecze hotelarskie z korzystną ofertą, alternatywne aktywności w razie niepogody oraz wydarzenia czy imprezy zachęcające do przyjazdu. Trzeba natomiast wziąć pod uwagę to, że nie mogą to być odrębne działania, muszą być one skoordynowane i uzupełniające się.

Czy Mazury potrzebują drogi ekspresowej S16 ?

Tak, Mazury potrzebują tej drogi ekspresowej. Warmia i Mazury postrzegane są jako region z dosyć kiepską infrastrukturą drogową. Budowa drogi ekspresowej S16 będzie kolejnym krokiem do zmiany tego stereotypu. Przede wszystkim zwiększy się komfort i szybkość podróżujących zarówno z województwa warmińsko-mazurskiego, jak i innych zakątków Polski.

Jak oceniacie projekt utworzenia Wielkiej Pętli Mazurskiej oraz Mazurskiej Pętli Rowerowej?

Oceniamy ten projekt bardzo pozytywnie, ponieważ są to inicjatywy mające na celu rozwój turystyki rowerowej na Mazurach. Stworzenie tras rowerowych o różnym stopniu trudności pozwoli turystom na aktywne spędzenie czasu na łonie natury, poznawanie pięknych krajobrazów regionu oraz odwiedzanie atrakcyjnych miejsc. Dodatkowo, popularyzacja roweru jako środka transportu sprzyja zdrowemu stylowi życia oraz proekologicznym rozwiązaniom. Jest to więc inwestycja, która ma wiele pozytywnych aspektów i powinna być doskonale przyjęta przez mieszkańców Mazur oraz turystów.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 3
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Nowy Harsz