ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Poetycka, wirtualna wyprawa po Mazurach

kultura i sztuka16 października 2020, 10:03
Poetycka, wirtualna wyprawa po Mazurach
 fot. mazury24.eu

Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa miały bezpośredni wpływ na działalność instytucji kultury w naszym regionie. Przez ponad dwa miesiące Muzeum Michała Kajki w Ogródku i Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu, jak również inne placówki na Warmii i Mazurach pozostawały zamknięte.

Szansą dla prezentacji życia i twórczości dwóch poetów działających na Mazurach i dotarcia do wszystkich, którzy nie mogli fizycznie odwiedzić muzeów, stał się Internet.

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu i Muzeum Michała Kajki w Ogródku zainicjowały projekt „Poetycka wyprawa na Mazury”, którego celem było zaprezentowanie poezji Michała Kajki i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, szerokiemu gronu odbiorców w kraju. Jak również zaproponowanie turystom, wirtualnego zwiedzania obu placówek, szczególnie w czasie pandemii koronawirusa.

W ramach projektu udostępniono nagrania autorskich prezentacji utworów w wykonaniu najbardziej znanych polskich aktorów, między innymi: Andrzeja Seweryna, Piotra Machalicy, Andrzeja Mastalerza, Przemysława Sadowskiego, Wojciecha Malajkata i Jerzego Radziwiłowicza.

- Poezja jest najbardziej solistyczną, a przy tym kameralną dziedziną sztuki - mówi Wojciech Kass, dyrektor muzeum. - Dlatego spełnia warunki kultury domowej. Warto zadać sobie pytanie, czy taka kultura, używająca tradycyjnych form przekazu i komunikacji jeszcze istnieje. Niemniej pora postępującej pandemii, pora jesieni sprzyja powrotowi do takiej kultury, a aktorskie wykonania wierszy zachęca.

Drugim elementem projektu były wirtualne oprowadzania po muzeach, które prezentują nie tylko, historię działalności obu instytucji kultury, ale również współczesność. Muzeum Michała Kajki zaprosiło do zwiedzania on-line zarówno ekspozycji, jak również okolicy i miejsc związanych z życiem i twórczością poety z Ogródka: takich jak Skomack Wielki czy Klusy.

Wszyscy, którzy odwiedzą stronę internetową michalkajka.pl w zakładce Wirtualne Muzeum mogą zobaczyć nie tylko filmy z poezją Michała Kajki, ale również dowiedzieć się więcej o Ogródku i jego historii.

Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu opublikowało nagrania skoncentrowane wokół haseł: Topos - Etos - Legenda. Po obejrzeniu filmów można nie tylko lepiej zrozumieć postać Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który w Praniu spędził trzy lata swojego życia, ale poczuć niezwykłość Leśniczówki Pranie i jej teraźniejszość - jako jednego z ważniejszych ośrodków kulturalnych na Warmii i Mazurach.

- Realizacja projektu „Poetycka wyprawa na Mazury” to nie tylko zaproszenie wszystkich zainteresowanych poezją i Mazurami do przestrzeni wirtualnej, ale również forma promocji twórczości Michała Kajki i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego - mówi Michał Misztal, kierownik Muzeum M. Kajki. - Dzięki publikacji materiałów w sieci liczymy, że staną się one zachętą do poznawania bliżej utworów poetów związanych z Mazurami, ale również zainspirują do odwiedzin w Ogródku i Praniu.

Wszystkie materiały filmowe zostały opublikowane na profilach muzeów w serwisach społecznościowych - YouTube i Facebook:

https://www.facebook.com/lesniczowkapranie/

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - system czarterów