ReklamaA1 - Apartamenty Ruciane Nida

Połączenie kolejowe dotrze do Mrągowa na Mazurach

BieżąceInwestycje4 maja 2023, 6:19
Połączenie kolejowe dotrze do Mrągowa na Mazurach
 fot. mazury24.eu

Władze samorządowe mazurskiego Mrągowa poinformowały, że planowany jest remont linii kolejowej Ełk-Mikołajki-Mrągowo-Czerwonka w ramach Krajowego Programu Kolejowego do 2030 roku. Oznacza to, że wkrótce rozpoczną się prace zmierzające do przywrócenia połączenia kolejowego z Mrągowem.

- Remont linii kolejowej z Ełku do Olsztyna przez Mrągowo został zgłoszony do Krajowego Programu Kolejowego do 2030 roku. Ta świetna wiadomość, która dotarła do nas z Ministerstwa Infrastruktury, oznacza zapewnienie środków na finansowanie prac, niezbędnych do przywrócenia pociągów do Mrągowa - poinformował Stanisław Bułajewski, Burmistrz Miasta Mrągowo.

Jak informuje Gazeta Olsztyńska, Paweł Czemiel, pochodzący z Ełku doradca ministra infrastruktury przekazał, że wyremontowana i przywrócona do ruchu zostanie linia Czerwonka-Mrągowo-Mikołajki- Ełk w woj. warmińsko-mazurskim, która stanowić będzie trzeci korytarz kolejowy łączący Olsztyn z Ełkiem, obok istniejących dzisiaj linii przez Korsze i Giżycko oraz przez Szczytno i Pisz.

Co istotne, wyremontowana linia kolejowa przebiega również przez Orzysz, a to oznacza, że będzie miała duże znaczenie militarne. W okolicach Orzysza znajduje się bowiem Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych, jeden z największych tego typu obiektów w Polsce.

– W ostatnich latach Polska dokonała znacznego postępu w zakresie rozwoju infrastruktury kolejowej. Obecnie przygotowujemy kontynuację Krajowego Programu Kolejowego do 2030 roku i działania, które mają na celu usunięcie zaległości w rozbudowie, modernizacji i rewitalizacji infrastruktury transportowej oraz połączenie infrastrukturalne najważniejszych ośrodków wzrostu gospodarczego z obszarami o niższej dynamice rozwoju i włączenie ich w sieć transportu europejskiego – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Efektem realizacji inwestycji ujętych w programie będzie m.in. podniesienie parametrów sieci kolejowej przez zarządcę narodowej, publicznej infrastruktury kolejowej – Polskie Linie Kolejowe SA, skrócenie czasów przejazdów, podniesienie bezpieczeństwa transportu kolejowego, komfortu podróży oraz likwidacja barier utrudniających przewóz ładunków.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 5
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Stanica Wodna Kietlice 2021
ReklamaA2 - Marina Lester Club