ReklamaA1 - Ognisty Ptak Dzień Kobiet

Policjanci dronem patrolują zamarznięte mazurskie jeziora

Bieżące5 lutego 2021, 8:22
Policjanci dronem patrolują zamarznięte mazurskie jeziora
 fot. Arkadiusz Skrodzki/mazury24.eu

Policjanci z Giżycka dronem patrolują zamarznięte tafle mazurskich jezior i z głośników zamocowanych na urządzeniu apelują do wędkarzy o ostrożność. Decyzja o wykorzystaniu drona do takich celów zapadła po tragicznych wypadkach na jeziorach.

Policjanci z Giżycka patrolują dronem szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Dronem latali już m.in. nad Niegocinem w Giżycku, Wilkasach, w Bogaczewie i Perkunowie. Z głośników na dronie policja emitowała komunikat o tym, że wchodzenie na lód jest niebezpieczne, „grozi kalectwem i śmiercią”.

Jak podała PAP oficer prasowa policji w Giżycku Iwona Chruścińska, policjanci zamierzają patrolować w ten sposób jeziora, gdy na taflach będą wędkarze. Policja przyznaje, że na taki krok zdecydowała się po tym, gdy w ostatnim czasie doszło do tragicznych wypadków na zamarzniętych jeziorach – w Kisajnie utopiło się dwóch wędkarzy, w Tałtach – jeden.

Dyżurny MOPR Tomasz Kurowicki powiedział, że bardzo wielu wędkarzy wchodzi na lód. Treningi odbywają też żeglarze lodowi ślizgający się na bojerach.

- Prosimy, by koniecznie zakładać kamizelki ratunkowe i mieć ze sobą kolce tak, by w razie załamania się tafli móc doczekać do nadejścia pomocy - powiedział Kurowicki.

Lód na mazurskich jeziorach nie jest równomierny – przy brzegach tafla ma 5-8 cm grubości, nieco dalej od 12 do 15 cm. Mimo to nośność lodu jest mniejsza, niż można się spodziewać po takiej grubości, ponieważ w wielu miejscach pod taflą jest warstwa zamarzniętego śniegu i powietrza – to ma bardzo małą nośność.

Dodatkowo poruszanie się po taflach jezior utrudnia bardzo gruba warstwa śniegu – na Mazurach całą noc padało.

źródło: PAP/Policja Giżycko

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 4
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - system czarterów