ReklamaA1 - Odysseya Yachts

Policjanci podsumowali miniony tydzień na wodzie

Bieżące19 sierpnia 2019, 11:30
Policjanci podsumowali miniony tydzień na wodzie
Jezioro Tałty (zdjęcie jest ilustracją do tekstu)  fot. Mazury24

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało, że podczas długiego sierpniowego weekendu w Polsce utonęło 13 osób. Od początku czerwca to już 231 ofiar. Alkohol i brawura to jedne z najczęstszych przyczyn tragedii w wodzie. Niestety, w minionym tygodniu również na Mazurach doszło do kilku tragedii. Tylko od piątku do niedzieli na wodach regionu utonęło 5 osób.

W środę (14 sierpnia) w nocy nad jeziorem Tałty w Mikołajkach wyciągnięto z wody ciało 51-letniej kobiety. Mimo próby reanimacji, kobiety nie udało się uratować. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kobieta wraz z trzema innymi osobami przebywała na jachcie zacumowanym do portu w Mikołajkach. W nocy miała wyjść na pomost. Niedługo potem zauważono jej ciało w wodzie.

Na Jeziorze Nidzkim utonął 52-letni mężczyzna, który wypoczywał nad wodą ze znajomymi. Ciało mężczyzny znalezione zostało w wodzie niedaleko pomostu. Do kolejnej tragedii doszło na Jezioraku – utonął tam 21-letni mężczyzna.

W niedzielę w Zełwągach na jeziorze Inulec utonął mężczyzna. Jak wstępnie ustalono, do tragedii doszło gdy mężczyzna próbował dopłynąć wpław do dryfującego roweru wodnego. Świadkowie zauważyli, że nie udało mu się wejść na sprzęt i jak opadł z sił. Mimo ich szybkiej reakcji nie udało się go uratować.

W niedzielę (18 sierpnia) dwóch mężczyzn pływających kajakiem utonęło na Jeziorze Ełckim. Po kilku godzin poszukiwań służby wydobyły z wody ciała 20 i 39-latka.

Z relacji świadków i osób, na oczach których rozgrywała się ta tragedia wynika, że mężczyźni, którzy wpadli do wody próbowali przewrócić z powrotem kajak, jednak po krótkiej chwili obaj zniknęli pod wodą - informuje ełcka policja. - Obaj mężczyźni nie mieli też założonych kapoków. Po kilku godzinach poszukiwań w odległości około 75 metrów od brzegu i na głębokości 11 metrów za pomocą sonaru wykryto prawdopodobne miejsce położenia ciał.

W piątek (16 sierpnia) na Jeziorze Ryńskim policyjni wodniacy skontrolowali 61-letniego sternik łodzi motorowej. Okazało się, że mężczyzna jest pod wpływem alkoholu. Badanie policyjnym alkomatem wykazało, że 61-latek miał w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu. Mężczyzna odpowie za kierowanie łodzią motorową w stanie nietrzeźwości.

Policjanci podkreślają, że na szlaku wodnym obowiązują przepisy prawa, zasady bezpieczeństwa i wymóg trzeźwości osób, które stają za sterami jednostki pływającej.

Osoba, która steruje łodzią motorową i ma w organizmie od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, odpowie za wykroczenie - przypominają funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. - Jeśli stężenie alkoholu wynosi powyżej 0,5 promila, to taka osoba stanie przed sądem jako sprawca przestępstwa, za które grozi kara nawet 2 lat pozbawienia wolności. Osoba pływająca żaglówką bez silnika, kajakiem lub rowerem wodnym, będąca w tym czasie pod wpływem alkoholu, w wyniku policyjnej kontroli zostanie ukarana grzywną w wysokości 500 złotych.

Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Wypoczynek nie zmieni się w tragedię, jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad:

 • powinniśmy kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie jest ratownik;
 • dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką osób dorosłych, dobrze żeby miały założone na siebie nadmuchiwane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;
 • pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po alkoholu;
 • wchodząc do wody po dłuższym czasie spędzonym na słońcu pamiętajmy o tym, że musimy stopniowo zmoczyć ciało, żeby przyzwyczaić je do niższej temperatury - w ten sposób unikniemy szoku termicznego;
 • pływając na materacach trzymajmy się blisko brzegu - nie wypływajmy nimi na środek jeziora;
 • pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka;
 • wypływając w dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody.

Woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem.

ReklamaC1 - MotoX

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Tło Dla Mew