ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Policjanci przekazali niezwykłe eksponaty do muzeum w Węgorzewie

12 marca 2021, 6:11
Policjanci przekazali niezwykłe eksponaty do muzeum w Węgorzewie
 fot. Policja Węgorzewo

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie powiększyło swoje zbiory o dwie sztuk broni palnej z okresu II Wojny Światowej. Karabiny produkcji niemieckiej przekazali do muzeum policjanci z Węgorzewa.

Zabytkowa broń została znaleziona podczas prac ziemnych na ternie miejscowości Trygort. Sąd przychylił się do policyjnego wniosku i przekazania ich instytucji, która zabezpieczy ich historyczną wartość.

We wrześniu 2020 r jeden z mieszkańców Trygortu powiadomił węgorzewską policję, że podczas prac ziemnych wykopał elementy starej broni. Funkcjonariusze zabezpieczyli znalezisko. Następnie biegły sądowy z zakresu balistyki stwierdził, że zabezpieczone przedmioty nie są bronią palną w rozumieniu ustawy o broni i amunicji, ze względu na ich znaczne uszkodzenie.

W zawiązku z tym węgorzewscy policjanci wyszli z inicjatywą przekazania broni do muzeum. Sąd przychylił się do tego wniosku i zabezpieczone przedmioty zostały przekazane Panu Jerzemu Łapo przedstawicielowi Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

- Rączki zamkowe obu karabinów nie są zakończone „klasycznymi” kulkami, lecz ich końcówki ukształtowane są na płasko, podobnie jak w niektórych modelach Mannlichera. Jednak m.in. budowa komory nabojowej wskazuje, że w Trygorcie odkryto elementy niemieckich karabinów Mausera, być może jakieś odmiany wzoru 88/97 lub 98. Ich relikty są mocno skorodowane, jednak liczymy, że po zakończeniu konserwacji, będziemy znali pełne parametry tej broni – powiedział Jerzy Łapo z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. – Intrygujący jest kontekst ukrycia tych karabinów w ziemi. Nie można wykluczyć, że zakopali je pośpiesznie członkowie Volksstrurmu, którzy w styczniu 1945 roku mieli powstrzymać ofensywę Armii Czerwonej. Ale mamy też kilka innych przypuszczeń. Spróbujemy rozwiązać tę zagadkę.

W przyszłości trygorckie karabiny będą eksponowane na wystawie „Dar dla Muzeum”.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 1
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka