ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Politycy i samorządowcy o budowie „ekspresówki” przez Mazury

BieżąceInwestycje4 marca 2021, 13:55Komentarzy: 4
Politycy i samorządowcy o budowie „ekspresówki” przez Mazury
 fot. GDDKiA Olsztyn

Na antenie Radia Olsztyn o konsultacjach społecznych w sprawie budowy drogi ekspresowej nr 16 przez Mazury i samej inwestycji drogowej rozmawiali Paweł Czemiel, radny Sejmiku Wojewódzkiego oraz Tomasz Andrukiewicz – prezydent Ełku.

24 lutego br. rozpoczęły się konsultacje społeczne dot. budowy drogi ekspresowej nr 16 na odcinku Mrągowo-Orzysz-Ełk. Wiadomo, że ustalonemu przebiegowi trasy sprzeciwiają się ekolodzy.

Jak podkreślił na antenie Radia Olsztyn radny Paweł Czemiel wariant, który został wybrany do realizacji jest tym najmniej ingerującym w środowisko i w większości omija różnego rodzaju tereny przyrodnicze. Radny Czemiel odniósł się również do kwestii organizowania konsultacji społecznych przy realizacji rządowych inwestycji.

- Jeżeli chodzi o konsultacje społeczne dotyczące tej inwestycji, to jest ich bardzo dużo i trwają one latami. Przerobiliśmy 41 wariantów. Konsultacje prowadzi i GDDKiA i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i to jest ten czas, kiedy można zgłaszać swoje uwagi - mówił radny wojewódzki.

Paweł Czemiel zachęcał również mieszkańców Mazur do wyrażenia poparcia dla budowy drogi ekspresowej nr 16 poprzez wysyłanie korespondencji mailowej na adres Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.

- Polska budując drogi ekspresowe czy autostrady wydaje miliardy na tak zwaną infrastrukturę ekologiczną, między innymi na przejścia dla zwierząt czy wyspy dla ptaków – dodawał Paweł Czemiel.

O nieblokowanie budowy drogi ekspresowej nr 16 apelował w Radio Olsztyn prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz.

- O tę „szesnastkę” prosimy, domagamy się od kilkudziesięciu lat. Teraz jest dobry klimat dla tej inwestycji. Ta droga da większą szansę rozwojowi turystyki, transportu, usług, produkcji. Dla nas ta droga jest po prostu oknem na świat – mówił prezydent Andrukiewicz.

Podobnie jak Paweł Czemiel, prezydent Ełku podkreślał również fakt, że zarówno Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i autostrad, jak i wszystkie inne instytucje, a także projektanci przywiązują wielką wagę do kwestii ochrony przyrody.

- Nam, mieszkańcom tych terenów najbardziej zależy, aby żyć w miejscu przyjaznym i sami byśmy nie pozwolili, aby zniszczyć nasz dom. Oczywiście uważam, że przygotowanie i realizacja tej inwestycji powinny odbywać się w oparciu o dialog, ale na pewno nie o terroryzm – podkreślał prezydent Ełku.

Zaapelował również, aby dyskutować i rozpatrywać najlepsze rozwiązania dla środowiska, ale również dać szansę rozwoju Mazurom, właśnie poprzez budowę „ekspresówki”.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 28

 • 3
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 8
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 17
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Nowy Harsz