ReklamaA1- Ruciane Park

Ponad 27 mln zł dla Ełku na budowę „małej obwodnicy”

BieżąceInwestycje27 października 2021, 6:15
Ponad 27 mln zł dla Ełku na budowę „małej obwodnicy”
 fot. mazury24.eu

Miasto Ełk pozyskało ponad 27 mln zł na budowę ulicy Norwida, tj., „małej obwodnicy”. To efekt naboru wniosków w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Samorząd mazurskiego Ełku złożył trzy projekty w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w trzech kryteriach wartości inwestycji: przebudowa odcinka ulicy Wojska Polskiego i ul. Sikorskiego wraz z przebudową obszarów skrzyżowań; budowa ul. Norwida na odcinku od ulicy Kościuszki do ronda zjazdowego do tunelu pod torami (IV etap budowy ul. Norwida); budowa ulic Jagiełły i Grunwaldzkiej.

Budowa "małej obwodnicy" w Ełku

Miasto pozyskało 27 075 000 zł na dalszą budowę „małej obwodnicy”, tj. na ul. Norwida (IV etap). Prace budowlane będą prowadzone na odcinku od ulicy Kościuszki do ronda zjazdowego do tunelu pod torami, który ma powstać w ramach inwestycji Rail Baltica. Ten etap budowy ul. Norwida jest kontynuacją będącego w fazie realizacji odcinka ulicy Norwida pomiędzy ul. Matejki, a ul. Cmentarną oraz zrealizowanego już odcinka pomiędzy ul. E. Plater i ul. Matejki.

Powstanie także most drogowy

W ramach prac w IV etapie budowy ul. Norwida powstanie most drogowy przez rzekę Ełk, a także dalsza część ulicy Norwida (odcinek od długości 550 metrów), fragment ulicy Kościuszki (o długości ok. 135 metrów) oraz ścieżka rowerowa.

Przebudowane będzie także skrzyżowanie ulic Norwida – Dąbrowskiego - Kościuszki wraz z wykonaniem dojazdu do istniejącego separatora wód deszczowych. Teren będzie odwodniony i oświetlony. Prace będą realizowane do 2024 roku. Warunkiem jest wyłonienie wykonawcy, który zrealizuje inwestycję w ramach przewidzianego budżetu i uzyskanie stosownych pozwoleń.

Będzie to ostatni brakujący odcinek ulicy Norwida, który zapewni powstanie alternatywnej trasy śródmiejskiej dla ulicy Kilińskiego, Wojska Polskiego i Sikorskiego. Ulica Norwida, przebiegająca w całości wzdłuż torów kolejowych realizowanej trasy Rail Baltica, o łącznej długości około 2,3 km stworzy ciąg drogowy łączący obwodnicę miasta (DK65) z centrum miasta Ełk.

Połączenie to skróci czas dojazdu do dworca kolejowego, przejmie część ruchu z okolicznych istniejących dróg miejskich i odsunie ruch od obszarów zabudowanych.

Głównym celem budowy ulicy Norwida w Ełku jest poprawa bezpieczeństwa i sprawności dróg, zastosowanie rozwiązań infrastruktury zapewniającej powiązania gospodarcze i społeczne przy równoczesnym uwzględnieniu aspektów przyrodniczych (minimalizacja oddziaływań na środowisko), estetycznych, krajobrazowych i kulturowych.

W II etapie naboru do Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych miasto Ełk ponownie złoży wniosek o dofinansowanie przebudowy ulicy Wojska Polskiego i ulicy Sikorskiego.

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Tło Dla Mew