ReklamaA1 - Ognisty Ptak Boże Narodzenie

Popielno – to tu z „popiołów” powstał Tarpan

Bieżące3 lutego 2020, 6:11Komentarzy: 1
Popielno – to tu z „popiołów” powstał Tarpan
 fot. mazury24.eu

Wymarły ponad 200 lat temu. Jednak tu, na Mazurach w niewielkiej miejscowości Popielno naukowcom udało się odtworzyć populację dzikiego konia – Tarpana. Można je dziś oglądać właśnie w tym miejscu i stanowią niewątpliwie wspaniałą atrakcję Mazur.

Popielno położone jest niezwykle malowniczo na półwyspie Popielski Róg otoczonym przez cztery jeziora Bełdany, Mikołajskie, Śniardwy i Warnołty. Miejscowość znana przede wszystkim z ulokowania Stacji Badawczej Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt PAN, która prowadzi hodowlę polskiego konia – „tarpana”.

Odtworzono wymarły gatunek Tarpana

Chociaż Tarpany już właściwie wymarły, to polskim naukowcom udało się w latach 20. XX wieku odtworzyć niejako ten gatunek dzikich koni. 

Powstały w ten sposób Koniki Polskie. Za najbardziej typowe cechy tych zwierząt uznaje się: myszate umaszczenie, z ciemną pręgą biegnącą przez grzbiet (odziedziczone po dzikich przodkach tarpanach); charakterystyczny pierwotny typ i pokrój; niewielkie wymagania odnośnie żywienia i pielęgnacji, dobrą płodność, zdrowotność i długowieczność, obserwowaną zwłaszcza w rezerwatowym systemie utrzymania.

Po wojnie umieszczono je m.in. w Popielnie, gdzie pozwolono im biegać w stanie wolnym, w rezerwacie obejmującym 1600 ha pięknych lasów.

Rezerwat można zwiedzać i oglądać wolno żyjące zwierzęta. Cały teren jest ogrodzony, a mimo że bramy stoją otworem, to żaden koń się nie wydostanie – nad płytkim wykopem leżą bowiem stalowe rury, po których może przejechać samochód i ewentualnie przejść człowiek.

Zobacz Tarpany z Popielna na naszych zdjęciach.

Popielno na Mazurach. Nie tylko Tarpany

Obecnie w Popielnie działa Stacja Badawcza Rolnictwa Ekologicznego i Hodowli Zachowawczej Zwierząt PAN. Zakład prowadzi badania w zakresie hodowli bydła, trzody chlewnej, fizjologii zwierząt łownych.

W Popielnie funkcjonuje także jedyna w Europie ferma bobrów. Stacja oferuje zwiedzanie fermy jeleni, na której można zobaczyć jelenie szlachetne, daniele mezopotamskie, żubronia. Co ciekawe, placówka jest również otwarta dla turystów. 

Można tu również zwiedzić muzeum przyrodnicze, gdzie znajdują się unikalne kolekcje poroży jeleni szlachetnych, prezentowane są zaprzęgi konne i sanie z różnych okresów oraz wiele innych ciekawych eksponatów.

W okresie zimowym organizowane są tu fantastyczne kuligi. Natomiast latem można odbyć przejażdżkę powozem oglądając dziko żyjące w swoim środowisku naturalnym konie „Tarpany”.

Popielno – co warto zobaczyć

Wieś została założona w XVIII wieku. W następnym stuleciu istniał tu majątek rolny, którego pozostałości zachowały się do dziś. Przed II wojną światową funkcjonowała tu stacja badawcza Uniwersytetu w Królewcu.

W Popielnie funkcjonuje w sezonie letnim rozwinięta baza turystyczna i noclegowa. Dostępna jest plaża, sklepy ogólno-spożywcze, port jachtowy a także firmy czarterowe. 

Zobacz port w Popielnie

W tej miejscowości warto także zobaczyć spichlerz z połowy XVIII w., drewniane chałupy mazurskie z początku XX w., drewnianą stajnię oraz kuźnię z początku XX w.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 21

 • 18
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaA2 - Avocado