ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Popłynęli na cześć Wolnych Polskich Żeglarzy

Wydarzenia i imprezyregatyRegaty9 września 2019, 22:15Komentarzy: 1
Popłynęli na cześć Wolnych Polskich Żeglarzy
"Memoriał Braci Ejsmontów" to spotkanie w macierzystym porcie Wolnych Polskich Żeglarzy i regaty na jeziorze Mamry fot. Mazury24

Regaty "Memoriał Braci Ejsmontów", które odbyły się w ostatnią sobotę (7 września), to hołd oddany Wolnym Polskim Żeglarzom: Piotrowi i Mieczysławowi Ejsmontom. W zmaganiach na jeziorze Mamry wzięły udział 44 załogi. Wyjątkowa atmosfera regat i żeglarskie spotkania wynagrodziły nawet brak wiatru.

Uroczyste otwarcie Regat "Memoriał Braci Ejsmontów" odbyło się w Porcie Keja w Węgorzewie. Tradycyjnie, spotkanie rozpoczęło się podniesieniem bandery oraz przemówieniami zgromadzonych gości, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych: burmistrza Węgorzewa Krzysztofa Kołaszewskiego oraz zastępcy burmistrza Kętrzyna Macieja Wróbla. Patronami rodzinnymi regat byli Wanda i Jerzy Śmiechowiczowie (siostra słynnych bliźniaków podróżników wraz z mężem).

Tegoroczna edycja regat ma szczególny wymiar, ponieważ jest to 50. rocznica zaginięcia braci Ejsmontów - braci, którzy są bohaterami dla mieszkańców Węgorzewa i Kętrzyna. To oni otworzyli nam okno na świat - mówił podczas uroczystego otwarcia regat burmistrz Węgorzewa Krzysztof Kołaszewski. - Piotr i Mieczysław Ejsmontowie pokazali nam, jak być wolnym w zniewolonym kraju. I bardzo to cenimy i czcimy. Zaginęli tak, jak żyli - jako wolni żeglarze. Cieszę się, że są jeszcze wśród nas ich przyjaciele z młodości, którzy z pietyzmem czczą pamięć naszych bohaterów. Mam nadzieję, że następne pokolenia z godnością przejmą tę tradycję.

W samo południe do rywalizacji na Mamrach stanęły 44 załogi. I choć wiatru było jak na lekarstwo, dla uczestników "Memoriału Braci Ejsmontów" liczyło się samo żeglarskie spotkanie, a później wspólne biesiadowanie przy ognisku i dźwiękach szant.

Jerzy Józef Tyszko, komandor Klubu Morskiego LOK w Węgorzewie, organizator regat: Pogoda nam nie dopisała. Początkowo wiało 3-4 w skali Beauforta, po czym około godziny 15:40 nagle warunki zmieniły się i przestało wiać. Nie przeszkodziło nam to jednak w upamiętnieniu Wolnych Polskich Żeglarzy. Wielu z zawodników tegorocznego Memoriału Braci Ejsmontów brało udział w poprzednich regatach, więc cieszyliśmy się z samego spotkania.

 • Klasyfikacja do 7,99 m

I. Dariusz Bałdyga, Tango 780, Giżycko

II. Wojciech Chodakowski, Tango 730, Wyszków

III. Sławomir Ejsmont, Maxus 26, Wrocław

 • Klasyfikacja powyżej 8 m

I. Robert Rogiński, Twister, Pisz

II. Marcin Tejszewski, Wild Grey, Olsztyn

III. Michał Szewczyk, Bingo 930, Warszawa

 • Klasyfikacja open

I. Jakub Malicki, Delphia 240 D, Kętrzyn

II. Marian Bełbot, Bingo 930, Giżycko

III. Andrzej Jankowski, Warszawa

Organizatorami regat byli: Klub Morski Ligi Oborny Kraju w Węgorzewie oraz Kętrzyński Klub Żeglarski Kaper.

O niezwykłych przygodach Wolnych Polskich Żeglarzy, którzy wypłynęli w wymarzony rejs dookoła świata na niewielkim jachcie "Polonia", napiszemy już wkrótce! 

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 4
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Karos Pomosty Pływające

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - HeydayBoats Moto-X
ReklamaA2 - Tło Dla Mew