ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Poradnik - Czarter łodzi bez patentu

Poradnikiporadniki żeglarskie14 czerwca 2019, 9:25Komentarzy: 4
Poradnik - Czarter łodzi bez patentu

Nie masz potrzebnych uprawnień patentów, kursów żeglarskich ale marzysz o wygodnym wypoczynku z rodziną na mazurskich jeziorach? Może nawet wiesz jak prowadzić łódź ale o pływaniu pod żaglami nie masz „zielonego pojęcia”? Nic straconego – nadal możesz spełnić swoje marzenia o rejsie mazurskimi akwenami

Pływanie bez patentu

Jeśli nie masz pojęcia o prowadzeniu jachtu na żaglach, nie zrobiłeś nigdy patentu ale chciałbyś popływać mazurskimi jeziorami, powinieneś zainteresować się ciekawą alternatywą dla wszelkiej maści jachtów.

Łodzie typu houseboat lub barki mieszkalne od kilku lat zwiększają swoją popularność i zyskują sympatie coraz większej ilości osób wypoczywających na wodzie. Nie musisz posiadać własnej barki. Wiele firm czarterowych oferuje do wynajęcia houseboaty i do tego nikt od Ciebie nie będzie wymagał specjalnych uprawnień do sterowania nimi. Muszą być jednak spełnione następujące warunki: długość łodzi nie może przekraczać 13m, a moc silnika nie przekraczać 75KW, przy tym, prędkość łodzi konstrukcyjnie ograniczona jest do 15 km/h.

Wygodny dom na wodzie

Mówimy tu o houseboatach – pływających domach na wodzie. Tak właśnie „domach” – za jednym zamachem będziesz nie tylko żeglował po jeziorach ale masz również zapewniony wygodny, komfortowy nocleg na wodzie. To ważne dla tych, którzy na Mazury chcą się wybrać z liczną rodziną i nie chcą gnieść się na wąskim jachcie.

Dużą zaletą czarteru „domków pływających” jest to, że pogoda nie wpływa na jakość wypoczynku – sprawdzają się zarówno podczas dni pochmurnych i deszczowych, ale także bardzo słonecznych czy zupełnie bezwietrznych. Warto również wspomnieć o większym bezpieczeństwie poruszania się po jachcie motorowym bez patentu typu houseboat szczególnie w przypadku rodzin z dziećmi. Znacznie łatwiej i bezpieczniej chodzić po burtach takiej jednostki, niż po jachcie żaglowym. Wygodniejszy jest również odpoczynek na pokładzie zewnętrznym między innymi dzięki materacom dziobowym do opalania.

Wynajem houseboat to doskonała alternatywa dla klasycznych miejsc noclegowych, a czarter łodzi houseboat świetnie sprawdza się jako forma rodzinnego wypoczynku. Niewątpliwie duży wpływ na to ma fakt, że łodzie te spełniają wymagania osób ceniących wygodę i większość z nich oferowanych jest jako czarter bez patentu.

Największy „boom” jeśli chodzi o ilość pływających jednostek tego typu przeżywają obecnie właśnie akweny mazurskie.

Szukasz jachtów, którymi możesz pływać po Mazurach bez patentu? Odwiedź naszą stronę - czartery bez patentu.

Nocujemy gdzie chcemy

Houseboat czy też barka mieszkalna to łódź motorowa o wysokim komforcie podróżowania i mieszkania. Zwykle wyposażona jest w sprzęt pozwalający wygodnie spędzić nawet długi urlop i zapewnia rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo dzieci. Houseboaty gwarantują komfort nawet przy kiepskich warunkach atmosferycznych i pozwalają przemieszczać się niezależnie od tego czy świeci słońce, czy pada deszcz czy też pogoda jest całkowicie bezwietrzna. Po prostu pływamy po mazurskich jeziorach bez zmartwień i to jeszcze w bardzo komfortowych warunkach.

Houseboat tylko dla zamożnych? Niekoniecznie. Wiele firm czarterowych ma w swoich ofertach pływające barki „na każdą kieszeń” - zarówno proste ale wygodne jednostki jak i stylowo wykończone, naprawdę luksusowe jachty spełniające nawet bardzo wygórowane oczekiwania.

Jednak nawet najtańsze tego typu jednostki oferują wiele luksusowych rozwiązań - większość z nich wyposażona jest w ogrzewanie, lodówki, silniki strumieniowe oraz materace kokpitowe.

Oczywiście żegluga takimi pływającymi domami ma swoje ograniczenia. Nie na każdy akwen wpłyniemy – musimy omijać te jeziora, które objęte są strefą ciszy i nie można tam pływać na silnikach.

Za to mamy też pewne zalety takiego rejsu. Naszym miejscem noclegowym jest nasza barka. Przybijając do mazurskiego portu czy cumując przy dzikiej plaży nie musimy już martwić się o to, gdzie spędzimy noc. Możemy więc nocować na Mazurach gdzie tylko nam się spodoba lub gdzie akurat jest miejsce w porcie. Nic nas nie ogranicza.

Ponadto w houseboacie całkiem inaczej przygotowuje się również posiłki niż w wąskim kokpicie jachtu.

Bez patentu ale z umiejętnościami

Mimo, że łódź typu houseboat można wypożyczyć bez żadnego patentu, to jednak warto aby sternik miał pojęcie o zasadach żeglugi po mazurskich jeziorach, zwłaszcza potrafił prowadzić łódź motorową. O ile jeszcze pływanie po dużych wodnych akwenach wydaje się dość prostym zajęciem, to wpływanie i wypływanie z portu wymaga sporych umiejętności. Ustawodawca wymaga zaświadczenia o ukończeniu szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na wodzie.

Trudno jest bowiem wyobrazić sobie, że tak dużą jednostką steruje osoba, która nie ma o tym żadnego pojęcia – to pływające zagrożenie nie tylko dla innych żeglarzy ale przede wszystkim dla własnej załogi.

Jeśli chcecie więc wynająć houseboat i pływać po mazurskich jeziorach, zawijać do portów i z nich wypływać, przeprawiać się przez mazurskie kanały warto najpierw ruszyć w trasę z kimś, kto ma doświadczenie w prowadzeniu jednostek silnikowych i przekaże nam niezbędną wiedzę.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 23

 • 17
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 1
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 1
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 2
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 1
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - OW Wodnik

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka