ReklamaA1 - Łabędzi Ostrów

Poradnik - pierwsza pomoc na jachcie

Poradnik - pierwsza pomoc na jachcie

Żegluga po mazurskich jeziorach to wspaniała przygoda życia i niezapomniany czas spędzony na łonie natury. Mazury kuszą pięknymi akwenami wodnymi, przyrodą, turystycznymi miejscowościami oraz portowym życiem. Niestety obcujemy z bardzo niebezpiecznym żywiołem i musimy być przygotowani również na nieszczęśliwe wypadki

Podczas żeglugi jachtem po mazurskich jeziorach do najczęstszych wypadków zaliczyć możemy wypadnięcie osoby za burtę. Będąc na łodzi należy wiedzieć jak w takiej sytuacji się zachować oraz w jaki sposób udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu.

Oprócz sytuacji z „człowiekiem za burtą” najczęściej zdarzają się również: udar mózgu, zawał, hipoglikemia, hipotermia, omdlenie, krwotoki, uczulenia, wypadnięcia dysku, oparzenia czy złamania.

Dlatego przed rejsem warto sprawdzić dokładnie wyposażenie pokładowej apteczki. To może nam i innym załogantom uratować nie tylko zdrowie ale również życie. Musi być umieszczona w oznaczonym miejscu i łatwo dostępna. Warto również zapoznać się przynajmniej z podstawami udzielania pierwszej pomocy w nagłych sytuacjach.

Co w takiej apteczce powinno się znaleźć? Doświadczeni żeglarze wskazują na taką zawartość: aspiryna, tlen, folia NRC, pocket mask z filtrem hepa i zaworem zwrotnym, adrenalina, coca-cola, glukagon hipo kit ( jeśli masz cukrzyka w załodze), otrivin, chusta trójkątna, bandaże, gazy wyjałowione, żelowy opatrunek na oparzenia, opatrunek hemostatyczny, nożyczki, szyna kramera, środki przeciwbólowe, zestaw do szycia. Jeśli ktoś może i chce wydać więcej to worek AMBU i respirator.

Dobrze, jeśli chociaż jedna osoba z załogi posiada ukończony kurs udzielania pierwszej pomocy

Kiedy jednak dojdzie już do wypadku na naszym jachcie, powinniśmy jak najszybciej wezwać fachową pomoc. Pomoc po wezwaniu ratowników powinna dotrzeć nie dłużej niż w ciągu kwadransa. Tak przynajmniej jest na Wielkich Jeziorach Mazurskich.

Do czasu przybycia fachowego wsparcia powinniśmy ustalić przede wszystkim z jakimi obrażeniami u ofiary mamy do czynienia. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny i nie oddycha powinniśmy przeprowadzić reanimację i podtrzymać funkcje życiowe takiej osoby. Jeśli jest ranna – opatrzyć rany i podać leki przeciwbólowe.

ReklamaC1 - Quicksilver 2023 Moto-X

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 0
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

Reklama

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Odysseya Yachts