ReklamaA1 - Papugarnia Wilkasy

Port w Sztynorcie - nowy właściciel, nowe perspektywy

BieżąceInwestycje5 lipca 2019, 16:34Komentarzy: 1
Port w Sztynorcie - nowy właściciel, nowe perspektywy
Port w Sztynorcie w 2018 roku fot. Mazury24.eu

„Kto ma Sztynort, ten posiada Mazury”, zwykł mawiać biskup Ignacy Krasicki, który często gościł we włościach rodu Lehndorffów. Pod koniec ubiegłego roku port w Sztynorcie został wystawiony na licytację komorniczą. Kto stał się „posiadaczem” Mazur i jaka przyszłość czeka to kultowe miejsce?

Od 1997 roku w sztynorckim porcie działała firma Tiga Yacht. W 2015 roku, po powołaniu nowego zarządu, firma przyjęła nazwę spółki Port Sztynort. Ten największy port żeglarski północnej części Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, z funkcjonalną infrastrukturą i licznymi miejscowymi atrakcjami, w grudniu 2018 roku został wystawiony na licytację przez komornika Sądu Rejonowego w Giżycku.

Za 15 mln zł

Właścicielem gruntów o powierzchni około 51 hektarów, w tym portu jachtowego i restauracji, została spółka King Cross Shopping Warsaw. Kwota licytacji ustalona była na nieco ponad 15 mln zł. Nowy właściciel najprawdopodobniej będzie chciał, aby Sztynort odzyskał dawny blask. Jak wynika z dostępnych informacji, być może w przyszłości powstanie tam nowy obiekt hotelowy.

Port, pałac, park…

Port w Sztynorcie jest jednym z najpopularniejszych żeglarskich miejsc na Mazurach. Malownicza wioska żeglarska, przystań na około 600 jachtów, rozbudowana infrastruktura, punkty gastronomiczne, koncerty szantowe - wszystko to sprawia, że Sztynort co roku gości wielu turystów. Tutaj znajduje się również pruski kompleks pałacowo-folwarczny rodu Lehndorffów (należący obecnie do Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury). Centralną część stanowi pałac rodziny von Lehndorff, otoczony od północnej strony rozległym 18-hektarowym parkiem z okazami kilkusetletnich lip, buków, oraz z ponad 600-letnimi, dębowymi alejami.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 28

 • 13
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 6
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 3
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 2
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Rumszewicz

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - To tutaj
ReklamaB2 - Marina Bajana
ReklamaA2 - Sailing Machine