ReklamaA1 - Strefa Kibica Sztynort

Poszukiwania tajemniczej kasy pancernej w Wilczym Szańcu

Historia17 października 2020, 9:39
Poszukiwania tajemniczej kasy pancernej w Wilczym Szańcu
 fot. mazury24.eu

Wilczy Szaniec wciąż skrywa tajemnice, a badacze mieli tam pracowite wakacje. W schronie osobistego sekretarza Hitlera szukali  kasy pancernej. Poprzednie znaleziska również są cenne i dają odpowiedzi na wiele pytań – informuje portal ukiel.info.

Poszukiwania w Wilczym Szańcu, czyli byłej kwaterze Hitlera, są prowadzone od kilku miesięcy przez fundację Latebra z Gdańska. Prace odbywają się pod okiem Lasów Państwowych i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie.

Nikt nie spodziewał się spektakularnych odkryć

Z wakacyjnymi poszukiwaniami nikt nie wiązał wielkich nadziei i nie spodziewał się rewelacji. Leśnicy z Nadleśnictwa Srokowo, które zarządza Wilczym Szańcem, byli przekonani, że teren dogłębnie już zbadano. A jednak – upór i determinacja poszukiwaczy sprawiła, że wśród eksponatów znalazło się kilka kolejnych historycznych perełek.

– Odkryte artefakty pokazują, jak ten obiekt funkcjonował w czasie wojny i jak wyglądało życie mieszkańców tego leśnego miasteczka – podkreśla Zenon Piotrowicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Srokowo.

Z dwóch schronów, w tym głównego schronu Hitlera, badacze wydobyli ostatnio pancerne drzwi i drzwi chroniące przed atakiem chemicznym, duży bojler i armaturę wodną. Eksponaty zostały już wydobyte i mogą je oglądać turyści.

Poszukiwanie kasy pancernej Bormanna

Na początku sierpnia poszukiwacze prowadzili też badania w schronie Martina Bormanna, osobistego sekretarza Hitlera. Według ustaleń może znajdować się tam kasa pancerna.

 – Wykonaliśmy wstępne prace, mające na celu wydobycie przedmiotu – mówi w rozmowie z portalem ukiel.info Piotr Baszkiewicz z fundacji Latebra.

Tajemniczy przedmiot udało się przesunąć o jakieś 20 cm w stronę wyjścia.

– Nie ma stuprocentowej pewności, co to jest. Jedni spekulują, że jest to kasa pancerna. Inni, że rama drzwi pancernych do jakiegoś istotnego pomieszczenia – stwierdza Piotr Baszkiewicz.

Badania wciąż trwają.

ReklamaC1 - Patronite

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 15

 • 8
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 3
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 1
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 1
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Mazurolandia

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Klub Mazurski
ReklamaA2 - Mazurskie Mini Zoo Majówka