Reklama

Potężne inwestycje na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich w 2022 r.

BieżąceInwestycje2 stycznia 2022, 10:11Komentarzy: 1
Potężne inwestycje na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich w 2022 r.
 fot. mazury24.eu

Wody Polskie w 2022 roku będą kontynuować inwestycje na Mazurach. Łączny koszt dużych prac prowadzonych na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich wynosi ponad 300 mln zł. Współfinansują je mazurskie samorządy z pieniędzy unijnych. Jedną z propozycji jest połączenie jezior Buwełno i Tyrkło tunelem.

Wody Polskie wraz z mazurskimi samorządami od kilku lat prowadzą bardzo intensywne prace na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Dotąd m.in. wybudowano od podstaw śluzę Guzianka II (pierwszą w powojennych dziejach Mazur) oraz wyremontowano Kanał Grunwaldzki i jaz Krutyń na rzece Krutyni.

- W przebudowie są kanały Tałcki, Mioduński i Szymoński. W 2022 roku rozpoczną się roboty budowlane na kanale Łuczańskim. Koszt modernizacji pięciu kanałów to ponad 150 milionów złotych - podała rzecznik Wód Polskich w Białymstoku Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Dodała, że trwa także remont kanału Piękna Góra (koszt 3 mln zł) oraz węgorzewskiego i rzeki Węgorapy (koszt 21 mln zł).

Przebudowa szlaków wodnych na Mazurach

Giełażyn-Sasimowicz zapowiedziała, że w 2022 roku rozpocznie się przebudowa śluzy Guzianka I oraz śluzy i jazu Karwik. Przebudowane zostanie także zaplecze techniczne do obsługi szlaku w Mikołajkach (nabrzeże jeziora Mikołajskiego) i Giżycku (nabrzeże jeziora Niegocin). Udrożniony zostanie również kanał Śniardwy – Roś oraz newralgiczne miejsca na całym szlaku żeglownym systemu Wielkich Jezior Mazurskich.

- Dzięki realizowanym pracom, kanały będą posiadały parametry żeglugowe przewidziane dla klasy drogi wodnej Ia, poprawi się bezpieczeństwo na całym szlaku żeglownym Pisz – Węgorzewo i jego bocznych odgałęzieniach oraz zwiększy się atrakcyjność regionu, co niewątpliwie wpłynie na jego rozwój społeczno-gospodarczy - podkreśliła rzecznik Wód Polskich w Białymstoku.

Powstanie także mała elektrownia wodna na Mazurach

Wody Polskie mają już gotowe studium wykonalności budowy stopnia wodnego w Piszu. W skład budowli wejdą jaz piętrzący, śluza żeglugowa, mała elektrownia wodna oraz przepławka dla organizmów wodnych.

- Budowa stopnia wodnego na rzece Pisie jest jednym z elementów odtworzenia drogi wodnej z Warszawy na Wielkie Jeziora Mazurskie. Faza projektowo – dokumentacyjna inwestycji zakończy się do końca 2025 roku. Termin budowy stopnia wodnego zaplanowany jest na lata 2026-2028. Koszty szacowane są na około 100 milionów złotych - poinformowała Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Inwestycje na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich realizowane są przez Wody Polskie w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Wielkie Jeziora Mazurskie 2020 (współfinansowane środkami z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014-2020).

Plan połączenia Wielkich Jezior Mazurskich

W planach jest również przekop nowych kanałów tak, by Szlak Wielkich Jezior można było przepłynąć naokoło. W planach jest budowa dwóch tuneli we wzniesieniu oddzielającym jeziora Tyrkło i Buwełno. Samo ich wydrążenie pochłonie 147 mln zł.

Według szacunków budowa drogi wodnej Giżycko-Tyrkło to koszt ok. 167 mln zł. Ale te szacunki mogą wzrosnąć. Aby spiąć pętlę należy pokonać dwa 60-metrowe wzniesienie pomiędzy jeziorami Tyrkło i Buwełno.

Źródło: Wody Polskie/PAP

ReklamaC1 - PGE

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 28

 • 19
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 4
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 3
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 2
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 0
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Boyen Water Park

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
ReklamaB1 - Amax
ReklamaA2 - Inwestycja Nove Rydzewo