Reklama

Potężny wiatr nad Mazurami. Strażacy walczyli z żywiołem

15 stycznia 2022, 8:16
Potężny wiatr nad Mazurami. Strażacy walczyli z żywiołem
 fot. KWP Olsztyn

Około 300 razy interweniowali w piątek strażacy na Warmii i Mazurach usuwając skutki silnego wiatru. W większości przypadków sprzątali połamane konary i powalone drzewa.

W południe na Warmii i Mazurach bez prądu było około 12 tysięcy odbiorców. Do interwencji wyjeżdżało ok. 1,5 tysiąca strażaków zawodowych i druhów z OSP.

Najwięcej interwencji strażacy odnotowali w powiatach: bartoszyckim i lidzbarskim oraz w giżyckim i piskim. W trzech przypadkach były to uszkodzenia dachów. Wiatr uszkodził dachy w powiatach lidzbarskim oraz nowomiejskim.

O tym, jak groźne mogą być podmuchy wiatru, przekonał się 40-letni kierowca ciężarówki jadący trasą Kętrzyn-Mrągowo. Na wysokości miejscowości Muławki silny podmuch wiatru przewrócił na bok przyczepę, w której przewożony był styropian.

Kierowca miał sporo szczęścia, nic mu się nie stało. Droga na czas wyciągnięcia przyczepy z przydrożnego rowu i postawienia na koła była zablokowana. Policjanci kierowali na objazdy.

O silnym wietrze na Warmii i Mazurach w piątek osiągającym w porywach ponad 80 km na godzinę informowali synoptycy z IMGW w Białymstoku.

Jak podali, silny wiatr będzie utrzymywał się do wieczora, a w porywach może osiągać do 100 km/h. W komunikacie podano, że cały czas wieje wiatr o średniej prędkości od 20 km/h do nawet 35-45 km/h, porywisty.

Do tej pory najwyższe porywy zanotowano głównie w północnych i centralnych powiatach i wyniosły one: Olecko 23,4 m/s (84 km/h), Kętrzyn 23,1 m/s (83 km/h), Mikołajki 21,4 m/s (77 km/h), Nowa Pasłęka 20,5 m/s (74 km/h), Lidzbark Warmiński 19,9 m/s (72 km/h). W innych miejscach porywy osiągały od 55 km/h do 70 km/h.

źródło: PAP

ReklamaC1 - Quicksilver 2021

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 0
  Czuje się - ZADOWOLONY
  ZADOWOLONY
 • 0
  Czuje się - ZASKOCZONY
  ZASKOCZONY
 • 2
  Czuje się - POINFORMOWANY
  POINFORMOWANY
 • 0
  Czuje się - OBOJĘTNY
  OBOJĘTNY
 • 2
  Czuje się - SMUTNY
  SMUTNY
 • 0
  Czuje się - WKURZONY
  WKURZONY
 • 0
  Czuje się - BRAK SŁÓW
  BRAK SŁÓW

ReklamaB0 - Amax

Daj nam znać

Jeśli coś się na Mazurach zafascynowało, wzburzyło lub chcesz się tym podzielić z czytelnikami naszego serwisu
Daj nam znać
Reklama
ReklamaA2 - Tło Dla Mew